Charakterystyka i podział stropów w budownictwie pasywnym

Wybór i prawidłowe wykonanie stropu mają bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa eksploatacji budynku. Dotyczy to również obiektów stawianych zgodnie ze standardami budownictwa pasywnego. Stropy w nich powinny cechować się bardzo dobrą wytrzymałością i wysokimi parametrami w zakresie izolacji termicznej, przeciwwilgociowej i akustycznej. Sprawdź, jakie stropy stosuje się w domach pasywnych. 

Kluczowe atuty dobrego stropu do domu pasywnego 

Strop pełni rolę przegrody, która oddziela od siebie dwie sąsiednie kondygnacje. Ponadto ten element konstrukcji budynku odpowiada za przenoszenie różnego rodzaju obciążeń (w tym obciążeń własnych, użytkowych oraz ciężaru ścian działowych i warstw podłogi). Właśnie dlatego należy wykonywać go z należytą starannością, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym i tylko z najwyższej jakości materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych. 

Kluczowe parametry dobrego stropu do domu pasywnego to:

  • wysoka wytrzymałość;
  • zdolność tłumienia hałasu;
  • dobre parametry izolacji termicznej;
  • prosty montaż. 

Rodzaje stropów wykorzystywanych w budownictwie pasywnym 

Ze względu na materiał wykorzystany w konstrukcji, stropy do domów pasywnych dzielimy na: drewniane, ceramiczne, prefabrykowane, półprefabrykowane, zespolone i żelbetowe (monolityczne);. Drugi popularny podział wskazuje na to, jakie rozwiązanie konstrukcyjne wykorzystuje się w stropie. Zgodnie z nim wyróżnia się:

  • stropy belkowe;
  • stropy płytowe;
  • stropy gęstożebrowe;
  • stropy płytowo-żebrowe.

Wybór powinien być podyktowany typem obiektu oraz zastosowanym w nim projektem. Ważne jest, aby do każdego stropu wykorzystywać tylko najwyższej jakości materiały konstrukcyjne. Materiały powinny posiadać dedykowane certyfikaty, potwierdzające ich wysoką jakość, właściwości i parametry techniczne. 

Ocieplenie stropu w domu pasywnym – jest bardzo ważne

Przy domu pasywnym bardzo ważne jest staranne ocieplenie stropu na całej jego powierzchni. Sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt z wełny mineralnej lub wełny w rolkach. Należy rozłożyć ją w ten sposób, aby stworzyła jednolitą strukturę i była pozbawiona przerw. W ten sposób zwiększy się właściwości izolacyjne stworzonej przegrody. Zapobiegnie to ubytkom ciepła z wnętrza budynku. Utrzymanie wydajnej warstwy izolacji termicznej, akustycznej i przeciwwilgociowej jest ważne w kontekście spełnienia rygorystycznych norm budownictwa pasywnego. Obiekty stawiane w tej technologii charakteryzują się małym zapotrzebowaniem na energię pierwotną. W związku z tym każdy element ich konstrukcji jest bardzo ważny. Dotyczy to także stropów. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl