Zgodnie z definicją budowlaną strop jest poziomym elementem konstrukcyjnym budynku. Umieszczany jest pomiędzy kondygnacjami budynku lub jako jego zwieńczenie, gdzie po odpowiednim ociepleniu pełni rolę dachu. Ze względu na miejsce jego ulokowania, ten element pełni niezwykle ważną rolę w kontekście stabilizacji budynku i bezpieczeństwa jego eksploatacji. Strop z jednej strony może być wykończony posadzką, a z drugiej być pokryty sufitem.
Podstawowym zadaniem stropu jest przenoszenie siły obciążenia kondygnacji na elementy nośne, w tym ściany i filary. Ciężar ten pochodzi nie tylko z materiałów wykorzystanych do wykonania stropu, ale również z dachu, ścian działowych i elementów wykończenia nieruchomości na danej kondygnacji. Pozostałe funkcje stropów to:
Powyższe funkcje utwierdzają w przekonaniu o tym, że strop powinien być wykonywany zgodnie z najwyższymi standardami budowlanymi, normami Prawa budowlanego oraz z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów.
We współczesnym budownictwie wyróżnia się kilka rodzajów stropów. Dzieli się je ze względu na różne kryteria, w tym m.in.: rodzaj materiału, konstrukcję czy też umiejscowienie w budynku. Ważne, aby dany typ stropu był bezpośrednio dopasowany do obiektu i spójny z projektem.
Podział ze względu na materiał:
Podział ze względu na konstrukcję stropu:
Podział ze względu na umiejscowienie w budynku:
Ponadto wyróżnia się stropy: monolityczne, prefabrykowane i monolityczno-prefabrykowane (sposób wykonania elementu konstrukcyjnego) oraz palne i niepalne (klasa odporności ogniowej).
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja [Ł.G.].
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.