rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Klawiszowanie stropu gęstożebrowego

image

Klawiszowanie stropów gęstożebrowych jest bardzo niekorzystnym i niepożądanym zjawiskiem polegającym na uginaniu się pojedynczych belek pod wpływem obciążenia.

Kiedy dochodzi do klawiszowania stropów gęstożebrowych?

Do klawiszowania stropów gęstożebrowych dochodzi najczęściej wtedy gdy w stropach o rozpiętości powyżej 4 metrów nie stosuje się żeber rozdzielczych. Żebra te to nic innego jak dodatkowe belki żelbetowe usytuowane prostopadle do belek stropowych. Żebro rozkłada obciążenie na sąsiednie belki przez co zmniejsza ugięcie belek.

Kolejnym powodem klawiszowania stropów jest brak wzmocnienia w postaci żebra w miejscu ścianek działowych, gdzie obciążenia są większe od pozostałych obciążeń użytkowych na stropie.

Oznaki klawiszowania stropu

Oznaką klawiszowania stropu są pęknięcia widoczne na suficie. Pęknięcia pojawiają się na trasie biegnięcia żelbetowych belek.

Jak zapobiec klawiszowaniu stropu?

Aby zapobiec powstawaniu klawiszowania należy bardzo starannie wykonać projekt stropu z uwzględnieniem żeber rozdzielczych oraz wzmocnień pod ścianki działowe. W fazie wykonywania stropu należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne odwzorawanie projektowanego stropu w rzeczywistości. Ważne jest również aby zachować odpowiednią warstwę nadbetonu nad pustakami stropowymi, który zapewnia sztywność stropu. Inwestor musi mieć świadomość, że każde przesunięcie ścianki działowej, które nie jest ujęte w projekcie stropu przyczynić się może do powstawania klawiszowania stropu.

Jeżeli już klawiszowanie wystąpiło możemy przysłonić pęknięcia stopu za pomocą tapety z włókna szklanego lub poprzez wykonanie sufitu podwieszanego.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Project - System

E-mail: biuro@project-system.pl

WWW: www.project-system.pl

Tel: +48 55 237 11 27
Fax: +48 55 236 37 77
Adres:
Korotyńskiego 23
02-123 Warszawa