rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Strop Ackermana

image

Gęstożebrowy strop żelbetowy typu Ackermana często stosuje się w budownictwie jednorodzinnym, gdzie rozpiętość stropu wynosi maksymalnie 6,5-7 m. Ten typ stropu składa się z wypełnienia w postaci ceramicznych pustaków oraz żelbetowych żeber.

Pustaki ceramiczne stosowane do wypełnienia stropów produkowane są w trzech wysokościach, które jednocześnie określają typ pustaka – 18, 20, 22 cm. Im wyższy pustak ceramiczny tym wytrzymałość stropu jest większa.
 
Rozstaw osiowy żeber stropu wynosi 31 cm. Żebra te nie są prefabrykowanymi belkami, lecz wykonywane na miejscu żebra, których pręty zbrojeniowe, zawieszone na specjalnych strzemionach w kształcie litery V, umieszcza się dołem w szczelinach utworzonych przez rząd pustaków stropowych. Żebra te są betonowane razem z płytą o grubości około 3 cm.
 
Wykonanie na budowie stropu Ackermana nie wymaga użycia dźwigu, gdyż pustaki są na tyle lekkie, że można je układać ręcznie na wcześniej przygotowanym pełnym deskowaniu. W miejscu gdzie mają występować murowane ścianki działowe wyższej kondygnacji należy wykonać żelbetowe żebro wzmacniające, którego wysokość należy dostosować do całkowitej wysokości stropu, aby belka była nie widoczna. W przypadku lekkich ścianek działowych nie ma potrzeby stosowania dodatkowych żeber wzmacniających.
 
Przed samym zalewaniem pustaków ceramicznych betonem należy sprawdzić, czy wszystkie otwory pustaków są szczelnie zabezpieczone, aby do pustki pustaka nie dostał się beton. Pustaki należy obficie zwilżyć wodą, aby mieszanka betonowa podczas wiązania nie zabierała wody z samych pustaków, co może powodować pękanie pustaków. Po zalaniu pustaków warstwą nadbetonu, która wynosi najczęściej 3 cm, należy pielęgnować beton polewając go obficie wodą po 24 godzinach od wykonania średnio 2-3 razy dziennie przez tydzień. W czasie upałów należy chronić beton przed nadmiernym parowaniem wody poprzez przykrycie folią, papą lub matami. Po upływie 28 dni strop powinien osiągnąć pełną wytrzymałość.
 
 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Project - System

E-mail: biuro@project-system.pl

WWW: www.project-system.pl

Tel: +48 55 237 11 27
Fax: +48 55 236 37 77
Adres:
Korotyńskiego 23
02-123 Warszawa