Strop TERIVA

Stropy TERIVA są monolityczno-prefabrykowanymi stropami gęstożebrowymi, belkowoustakowymi. Stropy te składają się z kratownicowych belek stropowych, pustaków betonowych (niekiedy z elementów wypełniających z betonu komórkowego) oraz z betonu układanego na budowie. Stropy TERIVA przeznaczone są zarówno dla budownictwa mieszkaniowego jak i budownictwa użyteczności publicznej o rozpiętości do 8 metrów.


Strop TERIVA występuje w trzech rodzajach: TERIVA 4,0; TERIVA 6,0 i TERIVA 8,0, gdzie liczby oznaczają różne wartości obciążenia technologicznego według PN-82/B-02003. Ponadto strop TERIVA 4,0 występuje w trzech wariantach różniących się wysokością pustaków stropowych i tak: pustak w stropie TERIVA 4,0/1 ma wysokość 21 cm, TERIVA 4,0/2 – 26 cm i TERIVA 4,0/3 – 30 cm. Im wyższy pustak stropu TERIVA 4,0 tym większą rozpiętość może osiągnąć strop.

Belki do wykonywania stropów składają się z betonowej stopki o przekroju 40 x 120 mm i zatopionego w niej dolnego pasa przestrzennej kratownicy stalowej typ K – z prętem górnym Ø 8 mm i dwoma dolnymi prętami o równej średnicy Ø 6 ÷ Ø 12mm

Szerokość pustaków w stropie TERIVA 4,0 wynosi 52 cm, natomiast w TERIVA 6,0 i 8,0 – 37 cm, przez co rozstaw osiowy belek jest różny i wynosi 60 cm dla stropów TERIVA 4,0 i 45 cm dla TERIVA 6,0 i 8,0. Przy układaniu belek stropowych należy stosować podpory montażowe rozmieszczone w rozstawie nie większym niż 2,0. W przypadku rozpiętości stropów powyżej 6,5 m należy stosować odwrotną strzałkę ugięcia (1,5 cm), która pozwala zachować poziom stropu po zabetonowaniu i zdjęciu podpór. W stropach o rozpiętości powyżej 4 m należy stosować pośrednie żebra rozdzielcze. Szerokość żebra rozdzielczego powinna wynosić 7-10 cm, a wysokość powinna być równa wysokości stropu. Żebro rozdzielcze powinno być zbrojone dwoma prętami o średnicy nie mniejszej niż 12 mm, połączonymi strzemionami, rozstawionymi co 60 cm. Pod ściankami działowymi usytuowanymi równolegle do belek stropowych należy wykonać wzmocnione żebra stropowe np. z dwóch położonych obok siebie belek stropowych.

Przed samym zalewaniem pustaków ceramicznych betonem należy sprawdzić, czy wszystkie otwory pustaków są szczelnie zabezpieczone, aby do pustki pustaka nie dostał się beton. Pustaki należy obficie zwilżyć wodą, aby mieszanka betonowa podczas wiązania nie zabierała wody z samych pustaków, co może powodować pękanie pustaków. Po zalaniu pustaków warstwą nadbetonu, która wynosi najczęściej 3 cm, należy pielęgnować beton polewając go obficie wodą po 24 godzinach od wykonania średnio 2-3 razy dziennie przez tydzień. W czasie upałów należy chronić beton przed nadmiernym parowaniem wody poprzez przykrycie folią, papą lub matami. Po upływie 28 dni strop powinien osiągnąć pełną wytrzymałość.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl