Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czym one właściwie są. Specjaliści nazywają je również panelowymi. Jest to związane z tym, że stropy tego typu wykonuje się z gotowych paneli/płyt. Dzięki temu są relatywnie szybkie w budowie. Na rynku dostępne są różne modele, dlatego warto dokonać dokładnej analizy ich możliwości i parametrów technicznych. Wszystko po to, aby wybrać strop systemowy wydajny, wytrzymały i pasujący do danego typu budownictwa. Ze względu na dobre parametry techniczne tego typu konstrukcje znajdują zastosowanie również w budynkach pasywnych oraz domach energooszczędnych.
Oczywiście stropy systemowe nie byłyby powszechnie wykorzystywane gdyby nie ich kluczowe zalety. Przede wszystkim wykonanie konstrukcji z gotowych płyt znacznie przyspiesza czas budowy domu. Ponadto pozwala na zoptymalizowanie kosztów z tym związanych, ponieważ stropy systemowe są odpowiednio tańsze. Jednocześnie zachowują bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe i parametry techniczne, dzięki czemu z powodzeniem mogą być wykorzystywane we współczesnych domach. Starannie dobrane stropy systemowe wykazują dobre właściwości w zakresie izolacji termicznej, przeciwwilgociowej oraz akustycznej. Ponadto gotowe panele nadają się do dalszej obróbki w zakresie stworzenia dobrej jakości warstwy izolacyjnej. Panele do stropów systemowych charakteryzują się małą masą, dzięki czemu nie potrzebują aż tak solidnej podstawy, jak w przypadku tradycyjnego budownictw. Jednocześnie można stworzyć strop o grubości, która nie przekracza 20 centymetrów. Zastosowanie specjalistycznych pojazdów HDS pozwala na wykonanie stropu w zaledwie jeden dzień.
Przy wielu zaletach stropy systemowe posiadają również swoje wady. Ze względu na rozmiary paneli i specyfikę ich montażu, wykonanie stropu jest niemal niemożliwe bez zastosowania specjalistycznych pojazdów HDS. Oznacza to, że na teren inwestycji musi dojechać dźwig. Może to wiązać się z dodatkowymi kosztami, np. z utwardzeniem drogi dojazdowej. Ponadto strop systemowy zamawia się z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ robiony jest na wymiar pod dany projekt.
Inne wady stropów systemowych to:
Warto rozważyć plusy i minusy takiego rozwiązania, zanim zdecydujesz się na zastosowanie stropu systemowego w swoim domu pasywnym.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl