Tak naprawdę prace ziemne wykonuje się niemal na każdym etapie wykonywania inwestycji budowlanej. Można podzielić je na trzy podstawowe etapy.
Jak sama nazwa wskazuje, prace przygotowawcze przeprowadza się na samym początku. Ich zadaniem jest przygotowanie terenu pod budowę zgodnie z dokumentacją projektową. W praktyce oznacza to m.in. oczyszczenie terenu, rozbiórkę aktualnej budowli (jeżeli jest), zdjęcie humus, wycinkę drzew, wytyczenie nowych obiektów oraz odwodnienie terenu. Zakres wykonywanych prac ziemnych przygotowawczych zależy od specyfiki lokalizacji oraz charakterystyki projektu.
Później następują tzw. prace ziemne podstawowe. W ich ramach wykonuje się makroniwelacje i zwykłe niwelacje terenu. Ponadto wykonuje się nasypy i różnego rodzaju wykopy.
Wykończeniowe prace ziemne polegają na zabezpieczeniu skarp i nasypów, wyrównaniu wykopów, profilowaniu nasypów i skarp oraz wykończeniu obszaru wszystkich robót. Na tym etapie dba się o estetykę wykończenia terenu oraz zachowanie jego funkcjonalności. Prace te przeprowadza się na finalnym etapie budowy.
Roboty ziemne można wykonywać z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu. Różna może też być ich skala. Na tej podstawie dobiera się skuteczną metodę. Podstawowe metody przeprowadzania prac ziemnych to:
Prace zimne dzieli się jeszcze na liniowe, powierzchniowe i wykopy budowlane. Każda inwestycja ma nieco inną specyfikę, dlatego wszelkie roboty należy dopasować do projektu. W trakcie ich wykonywania należy zadbać o utrzymanie najwyższego standardu bezpieczeństwa.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl