Płyty styropianowe i ich wskaźnik energooszczędności

Płyty styropianowe to materiały wykorzystywane przy budowie różnego rodzaju obiektów. Stosuje się je w elewacji, gdzie pełnią ważną funkcję izolacyjną. Od jakości i struktury styropianu zależy to, jakimi parametrami technicznymi i właściwościami się charakteryzuje. Każdy produkt z tej kategorii powinien posiadać etykietę ze szczegółowymi informacjami na ten temat. Przed finalizacją zakupu warto się z tym zapoznać. Sprawdźmy, jakimi wskaźnikami energooszczędności cechują się płyty styropianowe.

Czym są płyty styropianowe?

Styropian to powszechnie stosowany materiał izolacyjny. To syntetyczne rozwiązanie. Płyta styropianowa powstaje ze spienionych granulek polistyrenu, które następnie są ze sobą spajane. Formuje się je w specjalny blok. W zależności od poziomu spienienia granulek, różni się gęstość styropianu. Ta przekłada się bezpośrednio na jego wytrzymałość eksploatacyjną, zdolność do przenoszenia obciążeń oraz parametry techniczne i izolacyjne.

Współczynnik przewodzenia ciepła – jeden z kluczowych parametrów

Jednym z kluczowych wskaźników płyt styropianowych jest współczynnik przewodzenia ciepła. Określa się go lambdą deklarowaną (λD). Parametr ten różni się w zależności od wybranego produktu, jego gęstości oraz jakości wykonania. Standardowo płyty styropianowe izolacyjne posiadają wskaźnik przewodzenia ciepła na poziomie od 0,030 do 0,030 W/(mK). Oczywiście, im jest on niższy, tym lepiej. Materiały o niskiej lambdzie charakteryzują się większą wydajnością i lepiej izolują. Latem ogranicza to przenikanie ciepła do wewnątrz budynku, a zimą ogranicza straty ciepła. W obu sytuacjach wpływa to na poprawę energooszczędności budynku, pozwala na zmniejszenie rachunków eksploatacyjnych oraz zwiększa komfort domowników. Właśnie dlatego przy styropianie warto dokonać wnikliwej analizy i wybrać możliwie jak najlepszy produkt w ramach posiadanego budżetu. 

Na jakie jeszcze parametry zwrócić uwagę?

Drugim kluczowym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła, który na etykiecie oznaczany jest literą U. Podaje się go w jednostce W/(m²·K). Ten parametr również wpływa na izolacyjność produktu. Powinien być dobierany pod kątem konkretnego zastosowania (np. strop, dach, ściany) i zgodny z obowiązującymi przepisami. Podczas zakupu płyt styropianowych zwróć również uwagę na takie właściwości jak: odporność na ściskanie i nasiąkliwość. Na rynku dostępne są produkty styropianowe o niskiej nasiąkliwości, które przeznaczone są do stosowania w środowisku wilgotnym, np. jako izolacja piwnic i balkonów. Dokładnie zapoznaj się z etykietą danego materiału, aby określić jego klasę i poziom energooszczędności. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl