Styropian to powszechnie stosowany materiał izolacyjny. To syntetyczne rozwiązanie. Płyta styropianowa powstaje ze spienionych granulek polistyrenu, które następnie są ze sobą spajane. Formuje się je w specjalny blok. W zależności od poziomu spienienia granulek, różni się gęstość styropianu. Ta przekłada się bezpośrednio na jego wytrzymałość eksploatacyjną, zdolność do przenoszenia obciążeń oraz parametry techniczne i izolacyjne.
Jednym z kluczowych wskaźników płyt styropianowych jest współczynnik przewodzenia ciepła. Określa się go lambdą deklarowaną (λD). Parametr ten różni się w zależności od wybranego produktu, jego gęstości oraz jakości wykonania. Standardowo płyty styropianowe izolacyjne posiadają wskaźnik przewodzenia ciepła na poziomie od 0,030 do 0,030 W/(mK). Oczywiście, im jest on niższy, tym lepiej. Materiały o niskiej lambdzie charakteryzują się większą wydajnością i lepiej izolują. Latem ogranicza to przenikanie ciepła do wewnątrz budynku, a zimą ogranicza straty ciepła. W obu sytuacjach wpływa to na poprawę energooszczędności budynku, pozwala na zmniejszenie rachunków eksploatacyjnych oraz zwiększa komfort domowników. Właśnie dlatego przy styropianie warto dokonać wnikliwej analizy i wybrać możliwie jak najlepszy produkt w ramach posiadanego budżetu.
Drugim kluczowym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła, który na etykiecie oznaczany jest literą U. Podaje się go w jednostce W/(m²·K). Ten parametr również wpływa na izolacyjność produktu. Powinien być dobierany pod kątem konkretnego zastosowania (np. strop, dach, ściany) i zgodny z obowiązującymi przepisami. Podczas zakupu płyt styropianowych zwróć również uwagę na takie właściwości jak: odporność na ściskanie i nasiąkliwość. Na rynku dostępne są produkty styropianowe o niskiej nasiąkliwości, które przeznaczone są do stosowania w środowisku wilgotnym, np. jako izolacja piwnic i balkonów. Dokładnie zapoznaj się z etykietą danego materiału, aby określić jego klasę i poziom energooszczędności.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl