rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jak wykonać ciepłe fundamenty?

image

Co to jest fundament?

Fundament to niezwykle ważny element konstrukcji całego domu. To na nim powstają ściany, a następnie kolejne etapy budowy. Dlatego też prawidłowe wykonanie fundamentów warunkuje stabilność, wytrzymałość oraz izolacyjność cieplną budynku.

Dokładne i należyte wykonanie fundamentów o sprawia nadrzędna, ponieważ jako jego późniejsze poprawki czy naprawy praktycznie nie wchodzą w grę. Z tego powodu na etapie budowy muszą być idealnie wymurowane oraz odpowiednio zabezpieczone przed wodą, wilgocią oraz ucieczką ciepła. Brak izolacji może doprowadzić do poważnych w skutkach uszkodzeń, zawilgoceń i korozji. To nie tylko zagrożenie dla konstrukcji budynku, ale dla ścian.

Izolacja pionowa

W celu ochrony parteru przed zawilgoceniem wykonuje się w fundamentach izolację pionową, którą umieszcza się między ławą a ścianą fundamentową oraz na styku ścian fundamentowych i zewnętrznych ścian budynku. Należy pamiętać, że izolacja pionowa powinna być starannie połączona z izolacją podłogi na gruncie.

Izolację pionową można wykonać na trzy sposoby, w zależności od warunków gruntu. Lekka izolacja przeciwwilgociowa to ochrona domu przed wodą opadową i naturalną wilgocią gruntu. Średnia izolacja przeciwwodna zabezpiecza przed wodą opadową, która przesącza się w kierunku ścian fundamentowych. Natomiast ciężką izolację przeciwwodną stosuje się jeśli potrzebne jest zabezpieczenie budowli przed wodą naporową. Oprócz wyjątkowej szczelności musi się ona charakteryzować również dużą wytrzymałością mechaniczną.

Do tego typu izolacji można użyć papę, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i dobrą elastycznością, folie polietylenowe oraz zaprawy hydroizolacyjne.

Izolacja pozioma

Następnie należy wykonać izolację poziomą, którą układa się na powierzchni ścian fundamentowych. Jej zadaniem jest zatrzymanie wilgoci, wody opadowej lub gruntowej przed wniknięciem w ścianę. Trzeba zwrócić uwagę czy izolacja szczelnie przylega na całej powierzchni do podłoża, w tym celu warto wyrównać powierzchnię przy pomocy cienkiej warstwy zaprawy.

Do izolacji poziomej możemy użyć wspomnianej wyżej papy, które układa się w dwóch-trzech warstwach na lepiku asfaltowym lub w nowoczesnej postaci papy termozgrzewalnej. Ponadto doskonale sprawdzają się także folie płaskie z PCW.


ciepłe fundamenty w domu pasywnym, fundamenty domu pasywnego energooszczędnego, jak zrobić dobrze fundamenty
Fot.1. Należy pamiętać, że fundamenty są podstawą każdego domu i to od nich w dużej mierze zależy czy budynek będzie spełniał normy domu pasywnego czy energooszczędnego.

Izolacja zewnętrzna

W ramach solidnej oraz prawidłowej izolacji fundamentów należy wykonać także ich ocieplenie z zewnątrz. Do tego celu można użyć płyt ze styropiany, które są odporne na wilgoć i mają dobrą izolacyjność termiczną. Twardsze od styropianu są płyty z polistyrenu ekstradowanego, których współczynnik przewodzenia ciepła wynosi ok. 0,027 W/(m·K) lub płyty z twardej pianki poliuretanowej – materiał o wysokiej izolacyjności termicznej oraz dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne.

Źródło:
http://muratordom.pl/budowa/izolacje/izolacja-fundamentow-jak-wykonac-izolacje-przeciwwilgociowa-przeciwwodna-i-cieplna,18_7266.html
Opracowanie redakcja K.K., A. O.
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: +48 42 653-57 03
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź