Powszechnie stosuje się ocieplanie dachu od wewnątrz. To tradycyjna metoda, która uwzględnia dwie warstwy izolacji: pod krokwiami oraz między krokwiami. Specyfika tej metody pozwala na wykonanie prac w późniejszym terminie, ponieważ na ich jakość nie wpływają warunki atmosferyczne. Do najczęściej wybieranych materiałów w tym zakresie należą: wełna mineralna, styropian, płyty poliuretanowe PIR, pianka poliuretanowe PUR lub PU i celuloza. Każdy z nich ma nieco inne właściwości i specyfikę montażu. Warto dokładnie zapoznać się z nimi i wybrać materiały, które charakteryzują się dobrymi parametrami w zakresie: termoizolacyjności, trwałości, wodoodporności czy też klasy ogniowej.
Coraz więcej świadomych inwestorów decyduje się również na ocieplenie dachu metodą nakrokwiową, czyli od zewnątrz. Atutem tego rozwiązania jest to, że warstwa izolacyjna nie zabiera powierzchni poddasza, dzięki czemu można je jeszcze efektywniej zaaranżować. Do izolacji nakrokwiowej stosuje się dedykowane płyty termoizolacyjne z poliuretanu, utwardzanego styropianu, polistyrenu, wełnę mineralną i folię paroizolacyjną. Tu również należy dobrać materiały do swoich potrzeb oraz możliwości konstrukcyjnych budynku zwłaszcza w przypadku remontu starszych nieruchomości. Ocieplenie zewnętrzne można układać na krokwi lub na deskowaniu dachu. Odpowiednio wykonana izolacja wyraźnie zmniejszy straty ciepła w budynku oraz ułatwi osiągnięcie norm wymaganych przez budownictwo pasywne.
Dach to element konstrukcyjny, który może odpowiadać nawet za 25% ubytków ciepła z domu. W związku z tym należy odpowiednio zaplanować, a następnie wykonać jego izolację. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na połączenie metod ocieplania dachu od wewnątrz oraz od zewnątrz. Dzięki temu poprawia się parametry energetyczne budynku oraz można dostosować go do wymogów budownictwa pasywnego. Im lepsze ocieplenie, tym niższe koszty eksploatacji nieruchomości i większy komfort jej użytkowania. W związku z tym zachęcamy do dokładnej analizy dostępnych rozwiązań oraz do wyboru metody ocieplenia, oraz materiałów bezpośrednio do swoich indywidualnych potrzeb i charakterystyki budynku.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl