W najwyższym stopniu chronią budynki przed wodą opadową (deszczem, śniegiem) oraz wodą gruntową. Są bezsprzecznie najlepszymi papami. Są nieco droższe, za to są znacznie trwalsze i mają dłuższą gwarancję.
Papa na dachy skośne
Podczas budowy, wielu inwestorów zastanawia się jaką papę zastosować na deskowanie na dachu skośnym. Wybór jest duży. Od pap tradycyjnych poprzez podstawowe papy termozgrzewalne, aż po najlepsze papy termozgrzewalne modyfikowane polimerem SBS. Każda z tych grup ma swoje zalety i wady. Papy tradycyjne są stosowane od wielu lat, są tanie i mało obciążają połać dachową, ale mają niskie parametry i mają krótką gwarancję. Podstawowe papy termozgrzewalne na osnowie z welonu szklanego (np. V60 S30, V60 S42) są nieco mocniejsze niż papy tradycyjne, ale są też droższe, są cięższe i mają krótką gwarancję. Papy termozgrzewalne modyfikowane polimerem SBS są trwałymi papami z gwarancją 10 lat, ale są drogie i mocno obciążają połać dachową.
SUPERBIT SBS - papa modyfikowana SBS na dachy skośne
Z połączenia najlepszych zalet pap tradycyjnych i modyfikowanych SBS powstała papa SUPERBIT SBS.Do produkcji papy SUPERBIT SBS wzięto to, co jest najlepsze w papach termozgrzewalnych modyfikowanych kauczukiem SBS. Papa SUPERBIT SBS jest produkowana na mocnej i wytrzymałej osnowie z włókniny poliestrowej. Osnowa pokryta jest od górnej i dolnej strony masą asfaltową wysoko modyfikowaną kauczukiem SBS z dodatkiem wypełniaczy mineralnych. To nadaje papie bardzo wysoką odporność na wysokie i niskie temperatury w zakresie od -20oC do +100oC. Wierzchnia strona papy pokryta jest drobną posypką papową, która stanowi barierę dla promieniowania ultrafioletowego UV. Dzięki temu promieniowanie UV nie pada bezpośrednio na warstwę izolacyjną z masy asfaltowej i nie powoduje jej stopniowego niszczenia.
Co najlepszego z pap tradycyjnych – papa SUPERBIT SBS bardzo mało obciąża połać dachową. 1 m2 tej papy waży ok. 3,1 kg. Tak mały ciężar uzyskano dzięki temu, że po spodniej stronie papy SUPERBIT SBS nie została nałożona dodatkowa warstwa masy asfaltowej, którą w przypadku pap termozgrzewalnych podgrzewa się palnikiem aby przyklejać je do podłoża. Papę SUPERBIT SBS mocuje się do podłoża mechanicznie za pomocą gwoździ papowych, więc taka dodatkowa warstwa asfaltu nie jest potrzebna. W efekcie papa SUPERBIT SBS ma grubość ok. 2,2 mm, zatem jest cieńsza i lżejsza niż standardowe papy termozgrzewalne, ale jest równie wytrzymała i trwała. Papa SUPERBIT SBS jest idealnie dostosowanym rozwiązaniem do wykonywania szczelnej izolacji na deskowaniu. Prawidłowe ułożenie papy SUPERBIT SBS gwarantuje ochronę wnętrza budynku przed deszczem, śniegiem i gradem do czasu położenia ostatecznego pokrycia z dachówki, blachodachówki, blachy itp. materiału.