Podłogi drewniane to dobry wybór w różnym typie budownictwa. Od lat powszechnie wykorzystywane są przez świadomych i wymagających inwestorów. Są klasycznym i naturalnym wyborem, który nadaje wnętrzom wyjątkowego charakteru. Oczywiście nie bez znaczenia są konkretne właściwości drewna. Przede wszystkim materiał ten jest ciepły w dotyku, co przekłada się na poprawę komfortu codziennego życia. Do tego dobre gatunkowo drewno cechuje się dobrą izolacyjnością termiczną. Dzięki temu łatwiej będzie o utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach mieszkalnych. Odpowiednio zaimpregnowane podłogi drewniane zachowają swoje kluczowe właściwości i estetykę na długo. Na rynku dostępne są materiały, które doskonale sprawdzają się przy płaszczyznowym ogrzewaniu podłogowym. To ważne, ponieważ w budynkach pasywnych i energooszczędnych stosowanie podłogówki jest już niemal standardem.
Oczywiście podłogi drewniane nie są pozbawione wad. Przede wszystkim inwestorzy muszą liczyć się z wyższym wydatkiem, niż w przypadku podłóg kamiennych i innych tańszych alternatyw. Ponadto drewno wymaga specjalistycznej pielęgnacji, aby długo zachować jego estetykę i podstawowe właściwości użytkowe. Podłogi wykonane z desek są podatne na uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia i zarysowania, dlatego należy zachować większą ostrożność w trakcie ich użytkowania. Do tego dochodzi aspekt podatności drewna na działanie wilgoci i zmian temperatury. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń, należy wybierać tylko atestowane materiały, które poddawane są suszeniu i impregnacji w kontrolowanych warunkach. Poprawia to ich właściwości i parametry techniczne.
Odpowiednio dobrana podłoga drewniana do domu pasywnego będzie strzałem w dziesiątkę. Musisz się jednak przygotować na to, że jej pielęgnacja i konserwacja zajmą Ci trochę czasu. Jeżeli jednak o to zadbasz, to przez lata będziesz cieszyć się wyjątkową podłogą, która doskonale wpisuje się standardy budownictwa pasywnego i spełnia normy środowiskowe.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl