Czy terakota sprawdza się w budownictwie pasywnym i energooszczędnym?

Przy inwestycji budowlanej należy bardzo starannie dobierać materiały wykończeniowe. Wszystko po to, aby zapewnić sobie estetyczne i komfortowe w użytkowaniu wnętrza. Przy budynkach stawianych według norm budownictwa pasywnego i energooszczędnego, każdy materiał powinien spełniać najwyższe standardy. W tym artykule pod lupę weźmiemy terakotę. Sprawdźmy, jak odnajdzie się ona w domach o podwyższonym standardzie energetycznym. 

Czym jest terakota?

Czym właściwie jest terakota? To materiał, który powstaje na skutek wypalania wybranych gatunków gliny. W ten sposób podnosi się parametry użytkowe terakoty. Cały proces powinien przebiegać w warunkach ścisłej kontroli. Ponadto w celu poprawienia właściwości w produkcji terakoty stosuje się dodatki szamotu lub piasku kwarcowego. W ten sposób powstają płytki o gładkim lub chropowatym wykończeniu. Materiał ten następnie wykorzystuje się m.in. w wykończeniu wnętrz. Sama terakota dostępna jest w szerokiej gamie kolorów i wzornictwa. Ponadto można ją dodatkowo obrabiać w zależności od swoich potrzeb (np. malowanie). 

Kluczowe zalety terakoty

Terakota jako materiał ma swoje niezaprzeczalne atuty. Przede wszystkim jest trwała i odporna na intensywne użytkowanie. Trudno o jej zarysowanie, dzięki czemu dłużej zachowuje swoją pierwotną estetykę. Pozwala to na optymalizację kosztów wykończenia i utrzymania nieruchomości. Ponadto terakota jest odporna na działanie wilgoci, co sprawdza się w kuchni czy łazience. Do tego jest relatywnie prosta w utrzymaniu. Wystarczy regularnie ją odkurzać i zmywać z wykorzystaniem detergentów. To klucz do tego, aby na dłużej zachowała swoją estetykę. Czy w związku z tym będzie dobrym wyborem do domu pasywnego lub energooszczędnego? Sprawdźmy. 

Terakota w domu pasywnym lub energooszczędnym – czy to dobry pomysł?

Od lat terakota stosowana jest w budownictwie mieszkalnym. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak materiał ten sprawdzi się w domach pasywnych lub energooszczędnych. Ze względu na jej właściwości, eksperci odradzają stosowanie terakoty jako podłogi w budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym. Jest to związane m.in. z tym, że materiał ten ma niski współczynnik przewodzenia ciepła. Ponadto bardzo szybko oddaje ciepło, co może powodować jego straty i trudności w utrzymaniu komfortu cieplnego wewnątrz pomieszczeń. Docelowo wymusza to podkręcenie ogrzewania, co generuje dodatkowe koszty. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem materiału na podłogę w domu o podwyższonym standardzie energetycznym, to zachęcamy do rozważenia innych opcji. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl