Porównanie najpopularniejszych rodzajów schodów

Schody są jednym z ważniejszych elementów wewnętrznych domu.

Ważne jest, aby dopasować je do możliwości aranżacyjnych danego wnętrza, a także do potrzeb jego użytkowników.

Wyróżniamy następujące typy schodów:

  • Jednobiegowe – posiadają jeden bieg, składają się z jednakowych, prostokątnych schodów.
  • Dwubiegowe – mają dwa biegi przedzielone spocznikiem, zajmują więcej miejsca, jednak są komfortowe we wchodzeniu po nich.
  • Trójbiegowe – schody posiadające trzy biegi, wyglądają podobnie do dwubiegowych, jednak zamiast spocznika posiadają kolejny bieg. Prezentują się doskonale w przestronnych klatkach schodowych.
  • Wachlarzowe – tworzą one w planie półkole, elipsę lub łuk. Najczęściej stosowane są w obiektach użyteczności publicznej – pełnią tam funkcję reprezentacyjną.
  • Zabiegowe – ich cechą charakterystyczną są stopnie w kształcie klina, ten typ schodów stosowany jest najczęściej w przypadku klatek o niewielkich rozmiarach.
  • Kręcone (spiralne) – są niezwykle dekoracyjne, jednak równocześnie nie cieszą się dużym komfortem wchodzenia. Niemożliwe jest wnoszenie po nich dużych mebli bez konieczności ich rozkręcenia.
  • Dywanowe – z wyglądu minimalistyczne, nie posiadają belek policzkowych, do których montuje się stopnie. Konstrukcja opiera się na balustradzie i stopniach, z tego powodu takie schody mają dosyć masywną budowę.



Jeżeli bierzemy pod uwagę konstrukcję schodów, to wyróżniamy:

  • Policzkowe – bieg schodów opiera się o podłużne belki z obu stron lub o ścianę i belkę.
  • Płytowe – wykonane są z płyt żelbetowych opartych z obu stron o stropy i ściany domu.
  • Wspornikowe – mocowane są tylko z jednej strony do konstrukcji nośnej obiektu, czasami do słupa nośnego.
    

Dzielimy schody również ze względu na materiał, z którego są wykonane.

Najczęściej wybieranymi typami są schody drewniane lub żelbetowe. Te pierwsze cieszą się dużą popularnością ze względu na estetyczny wygląd, łatwość dopasowania do większości aranżacji wnętrza. Wymagają one odpowiedniej konserwacji ze względu na podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie.

Natomiast schody żelbetowe są stosunkowo tanim rozwiązaniem, które równocześnie jest bardzo trwałe. Najczęściej stosowane są w nowopowstałych domach, nie można połączyć ich z drewnianymi stropami ze względu na zbyt dużą wagę. Wykańcza się je płytkami, drewnem, wykładziną lub okładziną kamienną.

Wybór konkretnego typu schodów powinien być uzależniony od potrzeb użytkowników, konstrukcji domu, metrażu klatki schodowej, a także projektu architektonicznego wnętrza.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.