Co to jest współczynnik kształtu budynku? Jaka jest najkorzystniejsza wartość współczynnika kształtu domu?

Współczynnik kształtu budynku A/V to stosunek:

  • A - pola powierzchni wszystkich przegród, oddzielających część ogrzewaną budynku od powietrza zewnętrznego, gruntu i przyległych pomieszczeń nie ogrzewanych, liczona po obrysie zewnętrznym [m2].
  • V – kubatura ogrzewanej części budynku, pomniejszona o podcienie, balkony, loggie, galerie itp. liczona po obrysie budynku [m3].Jednostką współczynnika kształtu budynku jest 1/m.

Optymalna wartość współczynnika kształtu domu

Najlepiej gdy współczynnik kształtu domu jest jak najniższy. Oznacza to, że bryła budynku powinna być jak najbardziej zwarta, zbliżona kształtem do kuli bądź sześcianu, czyli brył charakteryzujących się najmniejszym współczynnikiem A/V.

W praktyce architekt powinien unikać stosowania konstrukcji ścian, a w szczególności dachu budynku o bardzo złożonym kształcie (dach wielospadowy, wykusze itp.).

Biorąc pod uwagę zużycie energii budynek o wysokim współczynniku A/V „zużywa” więcej energii niż wykonany w tej samej technologii budynek o niskim współczynniku A/V. Bardzo często współczynnika A/V używa się jako kryterium przydatny do kreślenia granicznej wartości zużycia energii pierwotnej EP.

Wartość współczynnika kształtu domów pasywnych

Wartość współczynnika A/V dla budynków pasywnych waha się od 0,75 do 1,25. Oznacza to, że stosunek pola powierzchni (po obrysie ścian zewnętrznych) do objętości budynku jest zbliżony i na 1m2 powierzchni przypada ok. 1m3 objętości budynku.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl