Fasada budynku, a izolacja budynku

Decydując o tym, jak będzie wyglądała fasada budynku, warto pamiętać nie tylko o kwestiach związanych z estetyką, ale także o dopasowaniu odpowiedniej izolacji. Jakie są różnice między ścianą trójwarstwową, dwuwarstwową z izolacją ETICS i fasadą wentylowaną?

Efektowna ściana trójwarstwowa

Ściana trójwarstwowa to trwałe, efektowne, ale zarazem kosztowne rozwiązanie. W tym przypadku izolacja jest ukryta pomiędzy dwiema warstwami: murem konstrukcyjnym oraz ścianą osłonową. Aby walory estetyczne nie przysłoniły efektywności cieplnej, należy zadbać o odpowiedni materiał izolacyjny. Chcąc uzyskać dobry współczynnik przewodzenia ciepła (np. U=0,21), grubość całkowita ściany powinna wynosić min. 51 cm. Jak możemy ją zmniejszyć? – W takich inwestycjach zalecamy np. wełnę mineralną szklaną z najniższą na rynku lambdą – 0.030 W/mK (Multimax 30). Jej parametry pozwolą nam zmniejszyć grubość przegrody zewnętrznej aż o 5 centymetrów. Otrzymujemy w ten sposób dodatkową powierzchnię, potrzebujemy mniej betonu z uwagi na mniejsze fundamenty, dzięki czemu łącznie zyskujemy oszczędności finansowe na poziomie kilkunastu tysięcy złotych, a także dodatkowe oświetlenie z uwagi na mniejszą grubość ścian przy tej samej wielkości okien – zauważa Sławomir Kocur, Kierownik Produktu ISOVER.

Popularna ściana dwuwarstwowa z izolacją ETICS

Z kolei najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w Polsce jest fasada z izolacją ETICS. I chociaż możemy dzięki niej zmniejszyć nakłady finansowe, jesteśmy skazani także na liczne ograniczenia, m.in. w zakresie wytrzymałości mechanicznej czy trwałości warstw wierzchnich, ale nie tylko. Ściany często jeszcze nieocieplone mają już znaczną grubość. Nadmierne jej zwiększanie jest niewłaściwe chociażby ze względów estetycznych. W przypadku płyt z wełny mineralnej o zaburzonym układzie włókien, stosowanych w systemie ETICS, istnieje ograniczenie wynikające z dostępności maksymalnej grubości. Najczęściej są to płyty 20 centymetrowe, co w przypadku domów niskoenergetycznych jest już wartością zbyt małą, jeśli płyta ma standardowy współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,042 W/mK. – Dla przykładu płyta ISOVER TF Hobby (λ= 0.035 W/mK) o grubości 20 cm daje opór cieplny prawie taki, jak 24 cm standardowej wełny mineralnej (λ=0.042). Zaoszczędzone 4 cm grubości to wymierne korzyści finansowe i estetyczne – podkreśla Kierownik Produktu ISOVER. Warto także zauważyć, że systemy oparte na materiałach izolacyjnych innych niż wełna mineralna, mają ograniczenia w zakresie dopuszczalnej grubości stosowania ze względów pożarowych i uzyskują klasyfikację NRO (nierozprzestrzeniający ognia), ale nie uzyskują klasyfikacji niepalności, którą gwarantuje wełna mineralna.

Fasada wentylowana

Fasadę wentylowaną od izolacji ETICS wyróżnia trwałość i znacznie lepsze parametry odpornościowe. Daje ona możliwość użycia wielu atrakcyjnych materiałów do jej wykończenia – drewna, betonu architektonicznego czy kamienia. Powstaje dzięki zamocowaniu do ściany nośnej konstrukcji wsporczej, najczęściej aluminiowej lub stalowej. Na takiej konstrukcji zostaje zainstalowana okładzina dowolnego rodzaju, np. płyta włókno-cementowa, blacha, szkło lub kamień. Pomiędzy izolacją, a okładziną zewnętrzną pozostaje szczelina wentylacyjna. Im dalej fasada oddalona jest od ściany konstrukcyjnej, tym solidniejsza powinna być konstrukcja, która, o czym należy pamiętać, jest jednocześnie doskonałym przewodnikiem ciepła, czyli miejscem ucieczki ciepła z budynku. – Z tego powodu stosowanie wełen (jedyny materiał do izolacji fasad wentylowanych) o standardowych parametrach przewodności cieplnej jest niewystarczające do zrekompensowania strat spowodowanych mostkami cieplnymi metalowej konstrukcji. Pożądane efekty można uzyskać dzięki wełnie mineralnej dedykowanej fasadom wentylowanym Isover Super-Vent Plus(λD = 0,031 W/mK), która przy maksymalnej grubości 180 mm stanowi opór cieplny na poziomie R=5,8 [m2K/W], a to prawie tyle samo, co 25 cm wełny o standardowej lambdzie λ = 0,042 [W/mK] – zapewnia Sławomir Kocur. Fasada wentylowana to obok korzyści wizualnych i komfortu ciepła także gwarancja doskonałej izolacji akustycznej.