Jaka powinna być wartość współczynnika przenikania ciepła dla ścian w domach pasywnych?

Współczynnik przenikania ciepła U dla ściany zewnętrznej w budynku pasywnym powinien być mniejszy od 0,15 W/(m2K). Dla porównania w budynkach tradycyjnych do końca 2016 roku współczynnik ten musi wynosić 0,25 W/(m2K). W budynku tradycyjnym warunek ten spełnia żelbetowa ściana o grubości 24 cm i 12 cm styropianu (λ=0,036). natomiast, aby spełnić warunek dla budynku pasywnego grubość styropianu o tych samych parametrach powinna wynieść minimum 22 cm.



Ciepło można akumulować w ścianach. Najlepszym rozwiązaniem jest budowa ściany masywnej, czyli o grubości powyżej 20 cm naprzeciw okna zlokalizowanego na południe. Energia z promieni słonecznych padających na ścianę będzie przez nią częściowo pochłaniana. Jeśli jeszcze ściana będzie w ciemnych kolorach, które sprzyjają pochłanianiu większej ilości energii zyskamy więcej ciepła. Przy projektowaniu obiektu dobrze wziąć powyższy fakt pod uwagę i zaprojektować ścianę konstrukcyjną naprzeciw południowego okna, co nie generuje kosztów związanych z budową dodatkowej ściany. Barwa ścian ma wpływ na zyski energetyczne budynku. Jeżeli pomalujemy ścianę znajdującą się naprzeciw okna na ciemny kolor jest szansa, że zakumuluje o 75% więcej ciepła w porównaniu ze ścianą pomalowaną na biało.



Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl