Czym jest open space?
Open space (ang.otwarta przestrzeń) to koncepcja biura, która powstała już w 1906 roku. Duże pomieszczenie baz ścianek działowych miało zlikwidować granice pomiędzy współpracownikami. W USA w latach 50-ch biura, a także inne instytucje (np. komisariaty policji, co widzimy na amerykańskich filmach) zaczęły przypominać hale fabryczne, pełne rozmawiających ludzi, dzwoniących telefonów oraz stukających maszyn do pisania. W latach 90ch moda ta przyszła do Polski, jednak zyskała sobie więcej przeciwników, niż zwolenników. Z punktu widzenia firmy, zaletą otwartej przestrzeni biurowej są niższe koszty ogrzewania i oświetlenia w porównaniu do tradycyjnych pokoi dla różnych działów. Jednak hałas i brak poczucia prywatności przez pracowników oraz potrzeba zachowania poufności informacji na spotkaniach z klientem lub konferencjach online spowodowały, że coraz więcej firm posiadających biura typu open space, decyduje się na przeorganizowanie przestrzeni za pomocą ścian działowych – różnych typów. Sprzyja to koncentracji pracowników, a tym samym zwiększa wydajność pracy.
Open space w domu jednorodzinnym
Omówiona wyżej koncepcja wkracza obecnie do domów jednorodzinnych. Tu sytuacja wygląda inaczej, ponieważ w domu przebywa znacznie mniej osób niż w biurze i panują pomiędzy nimi zupełnie inne relacje. Open space można stworzyć:
Zaletą open space we własnym domu jest też to, że brak ścian działowych pozwala na łatwe wprowadzanie zmian. Jednak przestrzeń otwarta powinna być przede wszystkim funkcjonalna, czyli dopasowana do potrzeb mieszkańców.
Szklane ściany działowe w domach jednorodzinnych
Szklane ściany działowe wprowadzają one do pomieszczeń nowoczesny wygląd. W zależności od projektu, taka ściana może zawierać drzwi uchylne lub przesuwne czy też ozdobne wstawki. Szklane ściany zyskały ogromną popularność nie tylko w biurach, ale także i w domach prywatnych. Spowodowały to ich zalety
Do wykonywania ścian działowych stosuje się szkło bezpieczne, laminowane lub hartowane, posiadające odpowiednie parametry techniczne. Szyby laminowane składają się z dwóch tafli szkła, połączonych za pomocą folii PVB. Gdy doszłoby do stłuczenia szyby, fragmenty szkła pozostaną przyklejone do folii, co ograniczy ryzyko skaleczeń. Natomiast szkło hartowane rozbija się na drobne kawałki o nieostrych krawędziach. Jedną z nowinek technicznych w dziedzinie szklanych ścian i okien są folie elektryczne LCD. Folie te produkowane są w 2 wersjach: zalaminowane pomiędzy dwoma taflami szkła oraz przeznaczone do samodzielnego naklejenia na szyby. Przepływający prąd elektryczny powoduje, że szyba staje się matowa. Po wyłączeniu prądu – na powrót przezroczysta. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota. Inna nazwy takiej folii to „aktywne szkło” albo „inteligentne szkło”
Ściany działowe wykonane z pustaków szklanych
Specyficznym rodzajem szklanych ścian działowych są wykonywane z pustaków szklanych, czyli luksferów. Pustaki te mogą być przezroczyste, matowe, bezbarwne lub kolorowe. W zależności od barwy i rodzaju szkła przepuszczalność światła wynosi od 50-80% światła. Ich główną zaletą jest dekoracyjność oraz dość dobra izolacyjność akustyczna. Do wad natomiast należą: bardzo wysoki koszt w porównaniu do ścian gipsowo-kartonowych czy ceglanych oraz nie najlepsza izolacyjność termiczna. Ponadto. ze względu na rozszerzalność termiczną, powierzchnia takich ścian jest ograniczona.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (P.H.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl