Mostki termiczne to miejsca w przegrodach zewnętrznych, poprzez które z budynku ucieka energia cieplna. Najczęściej powstają na różnego typu łączeniach, w tym m.in. przy oknach, parapetach, nadprożach, wieńcach, attyce, elementach odstających od budynku, okolicach kominów, ścianach piwnic, fundamentach czy też przy łączeniu balkonu ze stropem. Mostki termiczne dzielimy na liniowe oraz punktowe. Z punktu widzenia efektywności energetycznej ważniejsze są te pierwsze. To one w większości odpowiadają za występowanie strat ciepła. Choć nie można ich w stu procentach wyeliminować, to jednak istnieją skuteczne metody na zminimalizowanie strat z nimi związanych. Ma to duże znaczenie dla oszczędności związanych z kosztami ogrzewania. W przypadku domów pasywnych redukcja strat ciepła przez mostki termiczne pomaga w wypełnieniu rygorystycznych kryteriów tego typu budownictwa.
Jest kilka skutecznych sposobów na to, aby zredukować ubytki ciepła przez mostki termiczne. Przede wszystkim bardzo ważne jest wykonanie wysokiej jakości warstwy izolacyjnej, która będzie chronić bryłę budynku przed stratami energii cieplnej. W przypadku stolarki okienno-drzwiowej bardzo ważne jest staranne obrobienie otworów okiennych i drzwiowych. Dobrym rozwiązaniem jest ciepły montaż. Ponadto podczas prowadzenia prac budowlanych warto korzystać z materiałów charakteryzujących się wysoką jakością wykonania oraz dobrymi parametrami technicznymi, w tym zakresie właściwości izolacyjnych i termicznych. W newralgicznych miejscach warto zwiększyć grubość warstwy izolacyjnej. Wystarczą już tylko dodatkowe 3 centymetry pianki lub wełny. Przy dachach skośnych musisz pamiętać o tym, że izolacji wymagają również drewniane elementy konstrukcji. Jeżeli ciągłość warstwy izolacyjnej nie zostanie zachowana, to negatywnie wpłynie to na efektywność energetyczną nieruchomości. Właśnie dlatego rekomendujemy stawianie na wysokiej jakości materiały i wykonywanie robót budowlanych zgodnie z najwyższymi standardami. To skuteczny sposób, aby w dużym stopniu ograniczyć straty ciepła i zadbać o komfort i bezpieczeństwo codziennego życia. W przypadku domów pasywnych ma to duże znaczenie w kontekście ograniczenia ich zapotrzebowania na energię pozyskiwaną z sieci.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl