Co jest powodem zawilgocenia i zagrzybienia ścian?

Wilgoć jest wszechobecnym zjawiskiem w przyrodzie. Czynniki determinujące wilgoć w budynku możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne.

Czynniki wewnętrzne to głównie para wodna wydobywająca się podczas gotowania, prania, przebywania osób. Do czynników zewnętrznym możemy zaliczyć głównie wodę opadową oraz wodę gruntową. Najczęstszym powodem zawilgocenia ścian jest brak lub źle działająca wentylacja budynku. Główną oznaką zawilgocenia ścian są zacieki, których przyczyną może być niestarannie wykonana izolacja dachu, izolacja fundamentów, nieszczelne pokrycie dachu, nieszczelność instalacji. Również zły układ warstw izolacyjnych lub zastosowanie nieodpowiednich materiałów może zahamować przepływ pary wodnej przez ściany i stropy oraz powodować skraplanie się jej we wnętrzu.


Zagrzybienie ścian jest ściśle połączone z występowaniem wilgoci w budynku. Przyczyną występowania zagrzybienia są głównie zbyt duża szczelność budynku połączona z brakiem wentylacji powoduje rozprzestrzenianie się pleśni w domu. Występowanie grzybów w budynku może nieść za sobą różnorakie problemy zdrowotne, między innymi: alergie, astmę, choroby układu oddechowego i pokarmowego. Najlepszym sposobem przeciwdziałania grzybom w budynku jest zaizolowanie całego budynku oraz nie doprowadzenie do gromadzenia się zbyt dużej wilgoci w domu. Aby tego dokonać należy pozbyć się w jak największej części mostków termicznych, których efektem jest zawilgocenie ścian. Starannie wykonana, szczelna i ciągła izolacja w znacznym stopniu zniweluje występowanie mostków termicznych, a co za tym idzie zmniejszy występowanie zagrzybień na ścianach.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl