Ściany wewnętrzne w domu pasywnym

Budownictwo pasywne charakteryzuje się dużym rygorem w zakresie parametrów energetycznych. W związku z tym stosowane w nim materiały i rozwiązania technologiczne muszą charakteryzować się najwyższą jakością wykonania, oszczędnością energetyczną oraz niezawodnością. Pod względem konstrukcyjnym, warto szczególną uwagę zwrócić na ściany wewnętrzne. W tym artykule sprawdzimy, czym powinny charakteryzować się ściany wewnętrzne w budynku pasywnym.

Podstawowe funkcje ścian wewnętrznych 

Co do zasady, ściany wewnętrzne w budynku pasywnym spełniają takie same funkcje jak te stosowane w tradycyjnym budownictwie. Różnią się tylko wymagania dotyczące ich właściwości. Podstawowym zadaniem ścian wewnętrznych w budynku jest oddzielenie od siebie poszczególnych pomieszczeń znajdujących się na jednej kondygnacji. Dobrej jakości przegrody powinny być wytrzymałe konstrukcyjnie oraz zapewniać komfort użytkowania pomieszczeń. Właśnie dlatego ściany wewnętrzne w budynku pasywnym powinny być dobrymi izolatorami: termicznymi, akustycznymi i przeciwwilgociowymi. Współcześnie stosuje się technologie, które wspierają magazynowanie i odzyskiwanie energii oraz instalację wentylacyjną. Tylko w ten sposób można ograniczyć zużycie energii w budynku, co jest niezbędne do tego, aby nieruchomość została sklasyfikowana jako pasywna. 

Jakie normy muszą spełnić ściany wewnętrzne w domu pasywnym?

Dom pasywny musi spełniać określone normy. Dotyczy to także jego ścian wewnętrznych. Zgodnie z obowiązującymi normami, ściany w domach budowanych po 2021 roku muszą mieć współczynnik przenikania ciepła nie wyższy niż 0,15 W/m²K. Dla budynków budowanych w latach wcześniejszych jest to 0,2 W/m²K. 

Jakie materiały sprawdzą się przy budowie ścian wewnętrznych w budownictwie pasywnym?

Przy wyborze materiałów do budowy ścian wewnętrznych w domu pasywnym należy dokładnie zapoznać się z ich parametrami. Standardem jest, że tego typu przegrody wykonuje się z takich materiałów jak: pustaki betonowe lub ceramiczne, drewno lite lub klejone warstwowo, płyty gipsowo-kartonowe na stelażu, ścianki działowe z celulozy lub wełny mineralnej czy też płyty wiórowe i OSB na stelażu. To najpopularniejsze warianty. Z jednej strony budowa ściany z ich wykorzystaniem jest relatywnie prosta i niedroga, a z drugiej starannie dobrane parametry pozwolą na spełnienie norm budownictwa pasywnego. Niezwykle ważne jest to, aby w ścianach wyeliminować ewentualne mostki termiczne. Wszystkie prace powinny być przeprowadzone z należytą starannością i z wykorzystaniem wysokiej jakości i nieuszkodzonych elementów. 

Czym kierować się przy zakupie materiałów?

Oczywiście poszczególne materiały wskazane w poprzednim akapicie różnią się pod względem właściwości, parametrów technicznych, dostępności czy też ceny. W związku z tym w procesie zakupowym niezbędne jest uwzględnienie wszystkich tych czynników. Z jednej strony materiał powinien posiadać bardzo dobre właściwości termiczne, akustyczne i przeciwwilgociowe, a z drugiej być powszechnie dostępny, łatwy w montażu i eksploatacji oraz dostępny w atrakcyjnej cenie. Weź to pod uwagę, aby wybrać odpowiednią technologię konstrukcji i wykończenia ścian wewnętrznych w budownictwie pasywnym.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja [Ł.G.].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.