rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Ocieplenie ścian zewnętrznych

image

Ściany zewnętrzne tworzą konstrukcję domu i jego całokształt. Ich główny zadaniem jest ochrona przed zimnem. Aby podnieść termoizolacyjność ścian należy je ocieplić. Jaki materiał oraz sposób izolacji wybrać?


Ocieplenie ścian wykonuje się najczęściej przy pomocy jednego z dwóch produktów: wełny mineralnej lub styropianu. Można je wykonać dwoma metodami, czyli lekką mokrą i lekką suchą.


Materiał izolacyjny
Oba wyżej wspomniane produkty mają bardzo zbliżone właściwości termoizolacyjne i ich wybór w dużej mierze zależy jedynie od potrzeb oraz upodobań inwestora. Niekiedy wybór ten jest dyktowany technologią wykonywania ocieplenia i wtedy materiał powinien być dobrany odpowiednio, bez możliwości zamiany.
Wełna mineralna to materiał bardzo elastyczny oraz szczelny, dzięki czemu dopasowuje się do ocieplanych miejsc, także tych mniej dostępnych. Ponadto wełna jest całkowicie niepalna, a także odporna na wysoką temperaturę. Przenikalność wełny jest zbliżona do powietrza, jednak w przypadku nasiąknięcia wodą może stracić swoje właściwości izolacyjne i stać się idealnym miejscem do rozwoju grzybów. Bardzo dobrze sprawdza się wełna mineralna zwykła o średniej gęstości lub wełna lamelowa.
W przeciwieństwie do wełny mineralnej styropian jest całkowicie odporny na wilgoć. Generalnie styropian jest izolacją uniwersalną, jednak jego prawidłowy wybór zależy od rodzaju ścian i ich wykończenia. Poszczególne produkty różnią się, np. współczynnikiem przewodzenia ciepła. Warto także zwrócić uwagę, na takie cechy jak: twardość czy nienasiąkliwość. W przypadku styropianu poleca się model EPS 70 lub 80.


Sposoby ocieplania
Dwie najczęściej wybierane metody ocieplania ścian zewnętrznych to lekka mokra oraz lekka sucha. Pierwsza polega na przymocowaniu materiału termoizolacyjnego do ścian za pomocą zaprawy klejącej. W przypadku styropianu można także wykorzystać specjalną do tego typu prac piankę poliuretanową, której aplikacja odbywa się wygodnie za pomocą pistoletu. Poszczególne elementy waty lub styropianu powinny być ułożone na „mijankę”. Wszystkie narożniki powinny być wypełnione bardzo dokładnie, a szpary czy ubytki wypełnione dodatkowo materiałem termoizolacyjnym, takim jak pianka poliuretanowa. Tak zabezpieczoną powierzchnię szlifuje się, pokrywa warstwą zbrojną z zaprawy i siatki z włókna szklanego. Następnie na całość nanosi się tynk cienkowarstwowy, okładzinę z płytek lub inną materiał elewacyjny.
Metoda lekka sucha polega na przymocowaniu warstwy izolacyjnej za pomocą kołków, bez użycia zaprawy klejącej. Pomiędzy ścianą a kołkami pozostawia się ok. 4 cm przerwy, która służy wentylacji. Wełnę mineralną lub styropian układa się bardzo dokładnie i szczelnie. Jeśli do termoizolacji stosuje się zwykłą wełnę warto dodatkowo zabezpieczyć ją folią wiatroizolacyjną, która zapobiegnie wywiewaniu ciepła z izolacji poprzez powietrze przepływające w szczelinie powstałej w wyniku zastosowaniu kołków. Końcowym etapem jest przytwierdzenie rusztu dystansowego, który składa się z pionowych listew, do których następnie przytwierdzany jest materiał elewacyjny.


Źródło:
http://muratordom.pl/budowa/izolacje/ocieplanie-scian-zewnetrznych-metoda-lekka-mokra-lekka-sucha-i-nie-tylko,18_9686.html
http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id2112,elementarz-ocieplania-scian-zewnetrznych,

Opracowanie redakcja (K.K.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.


 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: +48 42 653-57 03
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź