rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Z jakiego materiału najlepiej wykonać mur w przypadku domu budynku pasywnego?

image

Parametrem determinującym wybór materiału do budowy ścian w domu pasywnym jest współczynnik przenikania ciepła U, który powinien być mniejszy od 0,15 W/(m2K). Wartość tę można osiągnąć stosując każdy materiał konstrukcyjny, jednak przy materiałach o słabych właściwościach cieplnych warstwa termoizolacyjna będzie grubsza. Aby znaleźć optymalne rozwiązanie zarówno pod względem ekonomicznym i estetycznym (ściana grubości 70 cm nie wygląda estetycznie) należy stosować materiały konstrukcyjne o jak najlepszych właściwościach termoizolacyjnych. Do materiałów tych można zaliczyć  pustaki z ceramiki poryzowanej, charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem akumulacji ciepła. Ich porowata struktura umożliwia powstawanie tzw. poduszek powietrznych, które stanowią bardzo dobry izolator. Należy pamiętać, że największe straty ciepła powstają w miejscach występowania mostków termicznych, które tworzą się w spoinach pomiędzy poszczególnymi pustakami lub cegłami. W celu zredukowania strat ciepła przez spoiny wykonane z tradycyjnej zaprawy murarskiej, stosuje się elementy o dużej dokładności wymiarów. Ich zaletą jest możliwość zastosowania zaprawy klejowej o bardzo malej grubości 1–2 mm.


Warto pamiętać, że ciepło można akumulować w ścianach. Najlepszym rozwiązaniem jest budowa ściany masywnej, czyli o grubości powyżej 20 cm naprzeciw okna zlokalizowanego na południe. Energia z promieni słonecznych padających na  ścianę będzie przez nią częściowo pochłaniana. Jeśli jeszcze ściana będzie w ciemnych kolorach, które sprzyjają pochłanianiu większej ilości energii zyskamy więcej ciepła. 
Przy projektowaniu obiektu dobrze wziąć powyższy fakt pod uwagę i zaprojektować ścianę konstrukcyjną naprzeciw południowego okna, co nie generuje kosztów związanych z budową dodatkowej ściany.


Opracowanie: inż. Łukasz Kochowski
Project-System
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Project - System

E-mail: biuro@project-system.pl

WWW: www.project-system.pl

Tel: +48 55 237 11 27
Fax: +48 55 236 37 77
Adres:
Korotyńskiego 23
02-123 Warszawa