Czy domy o ścianach o konstrukcji lekkiej muszą być trwale ogrzewane czy posiadają one pewną bezwładność cieplną?

Bezwładnością cieplną nazywamy podatność ciała na zmianę temperatury pod wpływem zmian temperatury otoczenia. Budynki o wysokiej bezwładności cieplnej utrzymują bardziej stałą temperaturę, ponieważ magazynują ciepło w ciągu dnia, a oddają je po zachodzie słońca, gdy powietrze ochładza się. Budynki o niskiej bezwładności cieplnej szybko nagrzewają się od słońca i szybko wychładzają.



Ściany domów o konstrukcji lekkiej tzw. domy kanadyjskie zbudowane są z drewnianego szkieletu wypełnionego izolacją cieplną. Sama konstrukcja drewniana posiada bardzo niską bezwładność cieplną, jednak wypełnienie z materiału izolacyjnego powoduje, że łączna bezwładność jest wysoka. Inaczej jest w przypadku domów z bali drewnianych, które to posiadają wysoką bezwładność cieplną i według badań bale o średnicy powyżej 20 cm spełniają już warunki komfortu termicznego w budynku.


Jednym z najlepszych materiałów o dobrych właściwościach cieplnych i często stosowanym w budownictwie pasywnym jako elementy konstrukcyjne są pustaki z ceramiki poryzowanej. Pustaki te posiadają małe pustki powietrzne przez co ich właściwości izolacyjne są bardzo dobre. Ważne jest, aby pustaki te miały dużą dokładność wymiarów, gdyż montowane są na klej o grubości do 2 mm i każda niedokładność wymiarów może powodować problemy w połączeniu bloczków, które generują powstawanie mostków termicznych zwiększających zużycie energii na ogrzanie budynku. 



Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl