Tynki silikonowe to pojęcie bardzo ogólne, ich jakość zależy od rodzaju użytej żywicy silikonowej, a przede wszystkim od jej ilości w produkcie. Dobre tynki silikonowe mają zdolność do samooczyszczania się. Wystarczy, że spadnie większy deszcz, a zabrudzenia znikają. Jeśli jednak nie pada przez długi czas lub budynek stoi w mocno zanieczyszczonej okolicy - np. centrum dużego miasta, czy w pobliżu zakładów przemysłowych, trzeba wspomóc się dodatkowymi sposobami. Jak dbać o tynki silikonowe i utrzymać ich trwałość na lata? Zobacz, dlaczego tynk silikonowy należy do najłatwiejszych, jeśli chodzi o zachowanie czystości i co zrobić, kiedy zabrudzeń jest zbyt dużo.
Jak dbać o tynki silikonowe i utrzymać ich trwałość na lata?
Dbanie o fasadę i elewację zaczyna się już w momencie nakładania tynku silikonowego. Należy robić to przy optymalnej pogodzie, najlepiej w bezsłoneczny i bezdeszczowy dzień. Idealna temperatura powietrza dla aplikacji to +50C do + 250C. Żeby tynk dobrze związał, potrzebnych jest kilka kolejnych dni o takich samych warunkach. Dla pewności możesz zastosować osłony ścian zewnętrznych, dzięki którym nieprzewidziane opady czy wystąpienie gradu, nie wpłyną na jakość powłoki silikonowej. Dzięki odpowiednim warunkom aplikacji tynk trwale przywiera do powierzchni ściany i w przyszłości nie będzie się odspajał.
Czysta elewacja dzięki tynkom silikonowym
Cienkowarstwowy tynk silikonowy nie pozwala na gromadzenie się warstw brudu. Kurz i mocniejsze zanieczyszczenia utrzymują się na powierzchni, a padający deszcz zmywa je przy każdej okazji. Odporność na zabrudzenia to jedna z najważniejszych cech tego rodzaju zapraw i przyczyna ich dużej popularności w ostatnich latach.
Zapobiegnij glonom, pleśniom i porostom - z silikonowymi tynkami elewacyjnymi to łatwe
Tynki silikonowe nie są same w sobie odporne na porastanie glonami, dlatego dodaje się do nich środki powierzchniowo czynne zapobiegające pojawianiu się mikroorganizmów. Ich skuteczność zależy od rodzaju i ilości dodawanych środków. Warto też dbać o instalacje odprowadzające wodę z dachu. Nieszczelne lub zapchane rury spustowe mogą być przyczyną zacieków na ścianie, a te stworzą dobre środowisko dla glonów i grzybów i sam tynk sobie z tym nie poradzi.
Mycie pod ciśnieniem - tak pozbędziesz się dużego brudu
Ciśnienie wody dobierzesz pod kątem zanieczyszczeń. Czasem wystarczy kilka atmosfer, a w przypadku mocnych zabrudzeń nie wahaj się użyć większego ciśnienia. Temperatura wody nie powinna przekraczać + 350C. Pamiętaj, że na tynku silikonowym nie wolno stosować pary wodnej, ponieważ może ona spowodować jego odspojenie.
Dekoracyjne tynki odporne na działanie czynników atmosferycznych
Tynki silikonowe dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej, dzięki czemu dobierzesz je zgodnie ze swoimi potrzebami. Tynki cechują się wysoką trwałością, dlatego dobrze jest nieco dłużej zastanowić się nad odcieniem, bo do kolejnego tynkowania może minąć sporo czasu. Masy silikonowe są w dużej mierze odporne na działanie promieni UV, kolory zachowują długo świeżość, nie blakną, nie odbarwiają się i zachowują swój kolor nawet jeśli budynek stoi w mocno nasłonecznionym miejscu. Tynki silikonowe łatwo utrzymać w czystości. Przez większość czasu są w stanie zadbać same o siebie. Naszej pomocy wymagają wówczas, kiedy dojdzie do nagromadzenia się zanieczyszczeń wskutek niekorzystnych warunków środowiskowych. Wtedy wystarczy umyć elewacje pod ciśnieniem, żeby odzyskały dekoracyjny wygląd.