Rozwój technologii i poszerzająca się oferta producentów sprawiają, że obecnie drzwi automatyczne można stosować w każdym typie budownictwa. Dotyczy to zarówno obiektów mieszkalnych, przemysłowych, komercyjnych, jak i urzędów. Standardem jest jednak, że najczęściej drzwi automatyczne wybierane są przez właścicieli: hoteli, punktów gastronomicznych, galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Ich atutem jest przede wszystkim zwiększona higiena, ponieważ nie ma konieczności dotykania takich elementów jak klamka. To niezwykle ważne w miejscach, z których na co dzień korzysta wiele osób.
W ramach automatyki stosowanej przy montażu drzwi, można wyróżnić kilka kluczowych elementów. Poniżej opisano je w kilku słowach. Urządzenie aktywujące mechanizm otwierania drzwi to detektor. To on odpowiada za rejestrację konieczności otworzenia drzwi oraz przekazanie sygnału do sterownika napędu. W zależności od specyfiki budynku oraz rodzaju wybranych drzwi, detektory mogą być ręczne (np. panele dotykowe, piloty, przeciski) oraz automatyczne (np. sensory, czujniki ruchu, fotokomórki). Kolejnym elementem budowy automatyki drzwiowej. Nie będzie przesadą, jeżeli nazwiemy go mózgiem instalacji. Za jego pomocą ustawia się m.in. tempo otwierania drzwi, kąt otwarcia drzwi czy też inne parametry (np.: wyłącznik czasowy). Oczywiście automatyczne otworzenie się drzwi nie byłoby możliwe bez napędu. To w nim znajduje się silnik, który odpowiada za otwieranie i zamykanie skrzydeł drzwi lub przesuwanie, jeżeli postawisz na taki model. Ze względów bezpieczeństwa w nowoczesnych modelach stosuje się listwy podczerwieni. To tzw. czujniki obecności. Ich zadaniem jest wykrycie obecności osoby lub przedmiotu na ścieżce zamykania i otwierania drzwi. Wówczas mechanizm jest blokowany, aby nie doszło do sytuacji zagrożenia zderzeniem lub uwięzienia osoby w drzwiach. To niezwykle ważne, aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa eksploatacji drzwi automatycznych. Obecnie automatyka drzwiowa coraz chętniej stosowana jest w budownictwie pasywnym różnego typu. Dzięki niej można zwiększyć kontrolę nad przepływem osób w ramach nieruchomości oraz korzystnie wpłynąć na oszczędność energetyczną związaną z redukcją strat ciepła przy otwieraniu i zamykaniu drzwi ręcznie.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl