Drzwi energooszczędne – zwieńczenie efektywności energetycznej budynku

Naszpikowany innowacjami dom niskoenergetyczny to doskonała budowlana inwestycja, gwarantująca wysokie zwroty przez wiele długich lat. Nie ma tu miejsca na półśrodki. Budujesz raz a dobrze i zaczynasz oszczędzać od przekroczenia progu w pełni funkcjonalnego budynku. Dlatego warto zadbać, by w progu tym stanęły nowoczesne, energooszczędne drzwi.

Mój dom to moja twierdza, zwykli mawiać Anglicy. A każda twierdza posiada wrota - newralgiczny punkt, którego należy chronić ze szczególną determinacją. O ile w chłodne miesiące rzadko otwieramy okna, z drzwi korzystamy regularnie przez cały rok. Aby móc w pełni cieszyć się powrotami do wymarzonego domu, trzeba przecież opuścić go od czasu do czasu.


Drzwi w budownictwie tradycyjnym

Popularnym rozwiązaniem w budownictwie konwencjonalnym są tzw. drzwi antywłamaniowe. Solidne drzwi zapewniają mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, stanowiąc przy tym estetyczną wizytówkę rodziny. Dodatkowo izolują wnętrze nieruchomości od hałasu, wiatru i zimna. W zwykłym budownictwie stopień tej izolacji nie jest jednak szczególnie ważny. Straty ciepła są równoważone przez intensywne ogrzewanie wnętrza. W razie wichury lub nagłego ochłodzenia - wystarczy dorzucić do pieca łopatę węgla więcej i po kłopocie. W najlepszym wypadku dodatkową barierę zapewnia działający na zasadzie śluzy przedsionek z jeszcze jednymi drzwiami, tym razem już wewnętrznymi. Delikatny przeciąg jest tu czymś naturalnym, a wręcz niezbędnym dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Bierna wentylacja grawitacyjna stosowana w większości domów opiera się przecież na zasysaniu powietrza z wszelkich występujących w budynku nieszczelności.

Drzwi w budownictwie energooszczędnym

Zostawmy jednak tradycyjną budowlankę i zastanówmy się nad rolą drzwi w pasywnym i energooszczędnym budownictwie przyszłości. To nowoczesne, naukowe podejście do gospodarki energetycznej budynków opiera się na szczegółowych pomiarach, wykorzystywaniu zaawansowanych technologii i optymalizacji bilansu energetycznego. Choć dotyczy ono przede wszystkim nowopowstających i projektowanych inwestycji, znajduje zastosowanie także przy w termomodernizacji starszych budowli. W ich przypadku (budynków termomodernizowanych) efektywność energetyczna wzrasta mniej więcej o 50%. Budynki pasywne, projektowane z naciskiem na minimalizację zużycia energii w trakcie eksploatacji, zużywają jednak nadal nawet dziesięciokrotnie mniej energii, by zapewnić komfort termiczny swoim lokatorom. Drzwi stanowią tu integralny element izolacji termicznej budynku, a ich jakość określa przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła U. Polskie prawodawstwo zaleca produkcję i stosowanie drzwi zewnętrznych o przenikalności nie większej niż U=2,6. Tymczasem w wielowarstwowych drzwiach energooszczędnych z przegrodą cieplną udaje się osiągnąć współczynnik przenikania ciepła rzędu U=0,8, a nawet U=0,7. To trzykrotnie mniej niż w standardowych drzwiach! Drzwi energooszczędne cechuje nie tylko niska emisja temperatury z wnętrza budynku. Dzięki zastosowaniu wielu uszczelek są one również bardzo szczelne. To bardzo ważne w przypadku domów z aktywną wentylacją z rekuperacją. Do wnętrza dostaje się dzięki temu wyłącznie przefiltrowane i wstępnie ogrzane powietrze z instalacji wentylującej. Ze względu na sporą grubość dobrych drzwi energooszczędnych, wahającą się w graniach 7-10 cm, doskonale tłumią one dobiegające z otoczenia hałasy. Z tego samego powodu stanowią trudną barierę do sforsowania dla nieproszonych gości. Bardzo często spełniają dodatkowo funkcję drzwi antywłamaniowych, wyposażanych przez producentów w odpowiednie zabezpieczenia. Należy unikać samodzielnego modyfikowania tego typu drzwi, by nie doprowadzić do powstania w nich tak zwanego mostka termicznego, czyli miejsca o zwiększonej przenikalności termicznej, które może znacznie obniżyć parametry całego skrzydła drzwi. W miejscach mostków termicznych często zbiera się wilgoć.

 

Fachowy montaż drzwi energooszczędnych

By w pełni wykorzystać energooszczędny potencjał drzwi przyszłości, warto zlecać ich montaż wyłącznie fachowym ekipom, wyspecjalizowanym w budownictwie pasywnym i niskoenergetycznym. Montaż taki określa się w branży mianem montażu ciepłego. Ościeżnica drzwi nie jest montowana w płaszczyźnie murów budynku, lecz na równo z warstwą izolacyjną. Drzwi wpisują się dzięki temu w jednolitą powłokę termoizolacyjną budynku. Równie ważny jest montaż tzw. ciepłego progu, który jest należycie odizolowany termicznie od fundamentów budynku. Obydwa rozwiązania montażowe eliminują ryzyko pojawiania się wspomnianych mostków termicznych i gwarantują długą, bezawaryjną i przede wszystkim efektywną energetycznie pracę drzwi.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja [AJ].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.