Jaka wielkość ogrodu zimowego będzie najlepsza?

Oranżeria lub ogród zimowy to doskonały sposób na to, aby móc cieszyć się pięknem oraz uprawą roślin przez cały rok.

Aby tak się stało, należy dobrze przemyśleć zarówno wielkość ogrodu, jak i jego usytuowanie względem stron świata.

Przyjmuje się, że najkorzystniejszą lokalizacją jest zachodnia lub wschodnia ściana domu. Dlaczego? Od strony północnej roślinność nie będzie otrzymywała wystarczającej ilości światła, natomiast od południowej obiekt może się zbytnio przegrzewać, co skutkować będzie parowaniem roślin i podłoża.

Ogród zimowy często staje się nie tylko miejscem do uprawy swoich ulubionych roślin, ale również przedłużeniem salonu. Ważny jest dobór wielkości oranżerii do naszych potrzeb, a także istniejącego budynku, do którego zostanie dobudowana. Jeśli chcemy, aby rozpościerał się z niej widok na nasze rabatki, to należy zlokalizować ją w większej odległości od płotu sąsiedniej posesji lub drogi.

Pierwszym i zarazem najważniejszym aspektem budowy oranżerii jest obowiązujące prawo budowlane. Na ten moment bez odpowiedniego pozwolenia możemy dobudować ogród zimowy o powierzchni nie większej niż 25 m2. Nawet w takiej sytuacji musimy zgłosić budowę nowej konstrukcji do starosty.

Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie własności, natomiast pismo musi zawierać informację o rodzaju i zakresie planowanych robót budowlanych wraz z datą rozpoczęcia prac. Kolejnym obostrzeniem jest zapis, że łączna liczba ogrodów zimowych na działce nie może być większa niż dwie – dotyczy to każdych 500 m2 terenu.

Maksymalna powierzchnia oranżerii bez pozwolenia na budowę jest wystarczająca do tego, aby stworzyć miejsce, gdzie można uprawiać rośliny, ale również zrelaksować się w zimie. Niektórzy wykorzystują istniejący taras pod budowę ogrodu zimowego. Minimalna wielkość ogrodu zimowego to 10m2, jeżeli nie planujemy tam lokalizować mebli czy oczek wodnych. Im większa powierzchnia obiektu, tym łatwiej utrzymać w nim odpowiednią temperaturę.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.