Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze starszą, drewnianą stolarką, czy też nowoczesnymi rozwiązaniami z PVC, czasem konieczność wymiany okien jest nieunikniona. Chociaż decyzję tę najczęściej podejmujemy w trakcie większego remontu, warto zdawać sobie sprawę, że istnieją inne sytuacje, w których konieczna jest wcześniejsza wymiana okien.
Najczęstszą przyczyną wymiany okien jest ich uszkodzenie lub remont. Jednak coraz częściej decyzja determinowana jest chęcią poprawienia parametrów energetycznych domu. Kompleksowa modernizacja może wpłynąć na zmniejszenie kosztów utrzymania domu.
- Domy energooszczędne lub pasywne w całości muszą spełniać wymagania wysokiej termoizolacji. Nowoczesne okna pomogą stworzyć ciepłe wnętrza, a sam koszt wymiany stolarki zwróci się w postaci zmniejszonych rachunków – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.
Pierwszymi symptomami, które powinny zmusić nas do wymiany okien, jest zużycie ich elementów mechanicznych oraz uszczelek. Tego typu uszkodzenia możemy poznać po wyższym poziomie hałasu przenikającym do mieszkania oraz chłodzie przedostającym się do środka.
– W dłuższej perspektywie te dwa problemy mogą być nie tylko bardzo uciążliwe, ale również wpływają na straty energii. Nieszczelne okna nie spełniają swojej funkcji, przez co – mimo wszelkich starań – rachunki będą wzrastać. Wymiana stolarki w tym przypadku to sposób na zachowanie energooszczędności i ciszy, której oczekujemy we własnym domu – dodaje ekspert AWILUX.
Nowoczesna stolarka oferuje ciepłe okna nowej generacji. Dostępne na rynku rozwiązania gwarantują użytkownikom wysoką izolację akustyczną oraz termiczną. Decydując się na wymianę okien, warto wybierać te modele, których parametry izolacyjne są na poziomie Uw 0,77 W/m2K. Dzięki temu poprawimy komfort użytkowania, jak i zasobność portfela w okresie grzewczym.
Powód 3 - uszkodzony mechanizm
Okna narażone są również na działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia związane z ciągłym użytkowaniem.
- Po latach otwierania i zamykania może dojść do niewielkich odkształceń, które wpływają na wygodę użytkowania. Wypaczanie się okien drewnianych oraz PVC to często pojawiający się problem, który na początku można naprawić. Z czasem jednak trudności nasilają się na tyle, że jedynym rozwiązaniem staje się wymiana okna – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.
Pamiętajmy, że kilkunastoletnia stolarka PCV, aluminiowa czy drewniana została wykonana w zupełnie innej technologii, niż nowe, dostępne na rynku rozwiązania. Stare okna opierają się na okuciach, które mogą wymagać z naszej strony dużej siły podczas otwierania i zamykania skrzydeł. Natomiast starsze, drewniane okna nie posiadają funkcji uchyłu, co utrudnia wietrzenie mieszkania.
Jednym z najczęstszych problemów, z jakim borykają się właściciele starej stolarki, jest wilgoć. Stanowi ona przyczynę powstawania pleśni i grzybów, które zarówno wyglądają nieestetycznie, jak i są groźne dla zdrowia mieszkańców. Wilgoć powstaje na skutek słabej wentylacji.
- Zawilgocenie, które skutkuje powstaniem pleśni, może wpłynąć na zdrowie użytkowników. Można próbować sobie z nim poradzić, stosując specjalne środki. Jednak problem będzie i tak nawracał, jeśli dotyczy starych okien. Jedynym rozwiązaniem jest więc wymiana – dodaje Rafał Buczek z firmy AWILUX.
Domy i mieszkania z rynku wtórnego nierzadko poddawane są generalnym renowacjom. Pamiętajmy, że nowoczesne budownictwo charakteryzuje się dużymi przeszkleniami. A większa ilość światła dziennego, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów termoizolacji sprawiają, że przy remoncie inwestorzy często decydują się na wymianę tradycyjnych okien na format XXL. Odmładza to oraz podnosi atrakcyjność budynku.
Wymiana okien to istotna inwestycja dla efektywności energetycznej, estetyki i komfortu domu. Pięć głównych powodów do rozważenia tej decyzji obejmuje kwestie termoizolacji, eliminacji hałasu i zimna, wydajności mechanicznej, zwalczania wilgoci oraz poprawy atrakcyjności budynku podczas gruntownego remontu. Wymiana stolarki okiennej na nowoczesne rozwiązania, takie jak te z oferty AWILUX, może znacznie poprawić warunki mieszkalne, przyczyniając się zarówno do ogromnych oszczędności, jak i podniesienia wartości nieruchomości.