Obecnie nowoczesne metody produkcji dają możliwość połączenia drewna i aluminium, a tym samym zalet obu materiałów. To ważne, bo o ile kiedyś okna były zwykłym ujściem dymu, o tyle dziś chodzi o energooszczędność, bezpieczeństwo, izolację akustyczną, komfort życia i wreszcie wygląd. W tym artykule odpowiadamy na pięć najczęściej zadawanych pytań w temacie okien drewnianych.
Okna są ważnym elementem podkreślającym wygląd domu oraz wystrój wnętrza. Drewniane okna tworzą przytulną atmosferę w pokojach. Są one elastyczne w konstrukcji i bardzo trwałe przy odpowiedniej konserwacji. Mają one doskonałe właściwości izolacyjne, choć oczywiście zależy to od całej konstrukcji (zwłaszcza szyby). Szczególną stabilność uzyskujemy w wersji okien drewniano-aluminiowych Internorm z rdzeniem I-tec wykonanym z cienkich, klejonych warstw drewna, które od zewnątrz zabezpieczone są odpornym na warunki atmosferyczne aluminium. W ten sposób można zrealizować nawet duże rozwiązania okienne - niezależnie od dużego ciężaru własnego ramy. Wreszcie, zrównoważony rozwój odgrywa ważną rolę w przypadku drewna jako materiału. Jest to naturalny, odnawialny surowiec. Bilans zrównoważonego rozwoju jest szczególnie pozytywny, gdy stosowane jest drewno z kontrolowanej gospodarki leśnej.
Na to pytanie nie można odpowiedzieć w sposób ogólny, ponieważ zależy to w pierwszej kolejności od wielkości, kształtu i dodatków, czyli od indywidualnych potrzeb zamawiającego okna. A nawet jeśli cena zakupu jest stała, to jest to tylko część kalkulacji kosztów. Bo ewentualne dodatkowe koszty okien Internorm są zwykle rekompensowane przez energooszczędność i trwałość okien drewniano-aluminiowych. Pomocą orientacyjną przy kalkulacji cen jest fakt, że okna w danym wariancie standardowym są tańsze od modeli z dodatkowym wyposażeniem.
Czyste okna drewniane w swojej dawnej formie były stosunkowo wymagające w utrzymaniu. W przypadku okien drewniano-aluminiowych malowanie jest zbędne, ponieważ tylko powłoka aluminiowa jest wystawiona na działanie czynników atmosferycznych, jednocześnie chroni drewno przed wilgocią i skrajnymi temperaturami. Pozostaje regularne czyszczenie drewnianej ramy. Podobnie jak w przypadku innych materiałów okiennych, obowiązuje tu zasada: nie należy używać agresywnych środków czyszczących, a jedynie miękkiej szmatki, aby chronić powierzchnię. Innymi słowy, trzymaj się z dala od środków szorujących i tym podobnych!
W oknach drewniano-aluminiowych Internorm stosowane są gatunki drewna, które występują naturalnie w Europie centralnej. Elastyczne i bardzo stabilne drewno świerkowe przekonuje lekkim wyglądem i dyskretnym wzorem wzdłużnym, czerwonawe drewno modrzewiowe jest szczególnie stabilne. Ci, którzy pragną ciemniejszego odcienia, znajdą to, czego szukają w orzechu, natomiast eleganckie drewno dębowe ma jasnobrązowy kolor z lekkimi szarymi i czerwonymi tonami. Z kolei drewno jesionowe ma kolor od jasnożółtego do białawego i nadaje się do otwartych, jasnych wnętrz. Bardzo wrażliwe drewno jest doskonale chronione przez aluminiową okładzinę zewnętrzną.
Zasadniczo okna drewniano-aluminiowe mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu, ze względu na różne rodzaje drewna i możliwości kształtowania (od wewnątrz i od zewnątrz). Tylko w miejscach o bardzo dużej wilgotności, gdzie praktycznie nie ma wentylacji - na przykład w łazienkach, piwnicach czy saunach - należy rozważyć zakup okien plastikowych . Aby zapewnić jednolity wygląd od strony zewnętrznej, można połączyć okna drewniano-aluminiowe i plastikowo-aluminiowe. W obu przypadkach na zewnątrz widoczna jest aluminiowa powłoka. We wnętrzu można zdecydować, czy lepszym wyborem będzie wygląd drewna czy tworzywa sztucznego, w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.