Okna drewniane nie muszą być… drewniane

Nieustanny rozwój technologii, poszukiwanie coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań i rosnąca eko-świadomość konsumentów oraz inwestorów stworzyły rywala, godnego rzucić rękawicę drewnianym profilom.

To innowacyjne okna aluminiowe, które od niedawna wiodą prym w okiennym wyścigu. Posiadają znakomite parametry techniczne, wyglądem mogą przypominać stolarkę drewnianą, a do tego są znacznie tańsze. Dlaczego jeszcze warto wyjść poza ramy przyzwyczajeń i postawić na ALU zamiast na okna drewniane?

Drewniane okna zdetronizowane przez… aluminium!

Drewno to naturalny surowiec szeroko wykorzystywany w budownictwie i architekturze ze względu na swój piękny, szlachetny wygląd oraz właściwości termiczne i akustyczne. Drewniany parkiet, meble, a w szczególności drewniane okna dodają naszym domom wyjątkowego charakteru i potrafią… wyjątkowo zaskoczyć ceną.

Co więcej, w dobie budownictwa ekologicznego drewno może budzić kontrowersje. Dlaczego, skoro trudniej o bardziej eko-materiał do produkcji profili? Samo jego pozyskiwanie wiąże się z nieustannymi wycinkami lasów na ogromną skalę, a konieczna impregnacja gotowych produktów jest wykonywana za pomocą olejów niekoniecznie obojętnych dla kondycji środowiska.

Okna drewniane vs nowoczesne projekty

Dzisiejsze projekty architektoniczne czerpią z tradycji skandynawskich, klimatów loftowych oraz industrialnych, a wśród konsumentów rośnie popularność wielkogabarytowych, ekskluzywnych przeszkleń, ogrodów zimowych, czy całoszklanych ścian otwierających salon na otaczający dom ogród. Takie inspiracje rodzą konieczność użycia materiałów „do zadań specjalnych”, którym okna z drewna wielokrotnie nie są w stanie sprostać, a aluminium… wręcz przeciwnie.

Ogromne konstrukcje okienne z aluminium nie wymagają dodatkowych wzmocnień w profilach okiennych, przez co są pierwszym wyborem zarówno architektów, jak i inwestorów indywidualnych. Co więcej, aluminium to surowiec lekki, niebywale wytrzymały i odporny na działanie czynników zewnętrznych, jak deszcz, grad, śnieg i silne słońce. Inwestujemy więc w produkt, który wytrzyma długie lata intensywnej eksploatacji.

Oprócz doskonałych parametrów technicznych, współczesne okna ALU bezkompromisowo wpasowują się w nowoczesną przestrzeń domową, ciesząc nasze oczy swoim urzekającym wyglądem – bez konieczności poświęcania czasu na ich konserwację.

Okna aluminiowe drewnopodobne – do wyboru, do koloru

Dla amatorów faktury drewna, którzy nie chcą wydawać fortuny, producenci okien ALU opracowali cały szereg wykończeń, perfekcyjnie imitujących luksusowy look drewnianych ram. Okna drewnopodobne mają więcej niż jedną twarz! Złoty Dąb, Wiśnia czy Mahoń ram Genesis sprawdzą się w wystroju ciepłych, tradycyjnych wnętrz. Z kolei chłodniejsze odcienie np. profili Superial takie, jak Dąb bagienny czy Orzech dopełnią projekty, celujące w połączenie prostej nowoczesności z naturą.

Nasze propozycje to nie tylko okna w kolorze drewna, choć w tej odsłonie prezentują się naprawdę zachwycająco! Możesz wybierać spośród minimalistycznych i zarazem eleganckich stalowych tonów, szalonych designerskich kolorów palety RAL, odcieni inspirowanych Pantone lub powłok anodowanych w odcieniach złota, srebra, brązu, czy oliwki. Okna ALU dopasują się do każdej, nieoczekiwanej zmiany koncepcji.

Okna antracytowe – czy ten modny kolor wciąż jest na topie?

Nie tylko design zmierza w stronę nowoczesności. Większość obecnie stawianych inwestycji to domy pasywne i energooszczędne, które funkcjonują w oparciu o wykorzystanie energii odnawialnej i zielonych rozwiązań. Okna są jednym z kluczowych czynników, mających wpływ na utratę cennego ciepła w domu, dlatego producenci stolarki aluminiowej maksymalnie wyśrubowali jej parametry termoizolacyjne.

 Wielokomorowe okna ALU osiągają doskonałe wartości współczynnika Uw, czyli współczynnika przenikania ciepła. Dla przykładu: Uw w oknach Genesis plasuje się na poziomie 0,7 w/m2k. Taki wynik jest jeszcze lepszy, niż obecne normy nakładane na inwestora przez nowe Warunki Techniczne z 2021, które wymagają, aby współczynnik Uw montowanych okien wynosi 0,9 w/m2k.

Każdy dom jest inny, a inwestycje nie są wznoszone w identycznym klimacie, ani tak samo rozmieszczane względem stron świata. Z tego powodu okna aluminiowe drewnopodobne OknoPlus posiadają możliwość pełnej personalizacji i dostosowania do indywidualnych wymagań technicznych. Bardziej zaawansowane pakiety szybowe, które chronią przed zimnem i hałasem? Nowoczesne szkło, które wpuszcza do wnętrz jeszcze więcej promieni słonecznych? Cały szereg zabezpieczeń, by nic nie zakłóciło Twojego spokojnego snu? Mamy to!

Szeroko otwarte na lepsze jutro

W przeciwieństwie do okna z drewna, okno ALU jest produktem bardziej trwałym, plastycznym, a przede wszystkim ekologicznym. Aluminium można poddawać recyklingowi nieskończoną ilość razy. To ogranicza wydobywanie surowca i ma ogromne znaczenie zarówno dla naszej planety, jak i klientów, którzy zwracają uwagę na cały cykl życia produktu, a nie tylko na jego „zielone” opakowanie.