Czy tylko typowe okna mogą być energooszczędne?
Energooszczędne okna dla wymagających.
Dlaczego tak ważnym parametrem okien jest ich energooszczędność? Ponieważ przynosi istotne korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Wysokiej jakości stolarka otworowa odczuwalnie zmniejsza straty ciepła, a to przekłada się na obniżenie kosztów utrzymania domu. Inwestycja w okna jest więc inwestycją na dziś i na przyszłość.
Energooszczędne okna, czyli…
spełniające obowiązujące normy budowlane. Od 2021 roku mianem okna energooszczędnego określa się okno, dla którego maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła Uw wynosi 0,9 (W/m2·K). Pamiętajmy, że te normy dotyczą okien i drzwi balkonowych dla zamieszkałych pomieszczeń, w których temperatura jest równa lub wyższa niż 16°C. Współczynnik Uw dotyczy kompletnych okien z szybami i okuciami.
Okna pasywne = maksymalnie energooszczędne
Okna do domów pasywnych powinny spełniać jeszcze wyższe normy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami współczynnik Uw dla okien pasywnych wynosi maksimum 0,8 (W/m²·K). Firma Adams posiada w ofercie okna spełniające powyższe wymagania. To Passiv-line Ultra! https://www.adams.com.pl/oferta/okna-pvc/okna-passiv-line/passiv-line-ultra Okna te charakteryzują się współczynnikiem Uw jedynie 0,7 (W/m²·K). Doskonała termoizolacyjność jest m.in. wynikiem zastosowania piany poliuretanowej w komorach profili. Ponadto, dzięki zastosowaniu szyby ECLAZ, okno Passiv-Line Ultra przepuszcza 10% więcej energii słonecznej do pomieszczeń, co pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu. W połączeniu ze znakomitą szczelnością, okna pasywne firmy AdamS stanowią odpowiedź na potrzeby najbardziej wymagających użytkowników, stając się doskonałym rozwiązaniem przeznaczonym dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego.
Ciepłe pakiety szybowe
Okna energooszczędne powinny być wyposażone w ciepłe pakiety szybowe. Dlatego AdamS oferuje okna z potrójnym pakietem szybowym, który skutecznie poprawia izolacyjność termiczną okien. Dodatkowo w oknach AdamS jest stosowana ramka dystansowa Swisspacer, wykonana z izolacyjnego kompozytu tworzyw sztucznych. Dzięki temu nie ma strat energii na styku szyby zespolonej z uszczelkami. Ramki Swisspacer sprawiają, że krawędzie szyb są cieplejsze niż w przypadku zastosowania przegród aluminiowym bądź stalowych. Dlatego potocznie nazywa się je „ciepłymi ramkami”. W zależności od modelu okna opcja ta jest dostępna w standardzie lub za dopłatą.
Narożne przeszklenia w normie
Często pada pytanie: czy tylko typowe okna mogą być energooszczędne? Nie tylko! Wielkogabarytowe przesuwne drzwi tarasowe również spełniają wysokie wymagania i bardzo skutecznie izolują termicznie. AdamS oferuje systemy podnoszono-przesuwne HST, spełniające kryteria najbardziej wymagających inwestorów i projektantów. Energooszczędne, szczelne, izolujące akustycznie, a przy tym bezproblemowe w obsłudze. Mało tego, nawet naroża można zabudować takim systemem drzwi unoszono-przesuwnych. Spójrzcie na HST CORNER VIEW – to nowatorska konstrukcja z rozwiązaniami technicznymi, których do tej pory nie było w jakichkolwiek drzwiach przesuwnych z PVC. Taka konstrukcja zapewni ciepło, ponieważ współczynnik przenikania ciepła dla całego okna w systemie HST CORNER VIEW to jedynie Uw=0,68 (W/m²·K). Zatem doskonale sprawdzi się w nowoczesnej architekturze zarówno pod względem designu, jak i parametrów odpowiadających za jakość.
Ciepły montaż – przysłowiowa kropka nad IZwany warstwowym lub ciepłym… Taki montaż jest konieczny, by okna wysokiej jakości mogły w pełni zaprezentować „co potrafią”. Zabezpiecza się je od zewnątrz taśmami wodoodpornymi (paroprzepuszczalnymi), a od wewnątrz paroizolacyjnymi. Podsumowując, nowoczesne ciepłe okna w połączeniu z fachowym ciepłym montażem to gwarancja komfortu termicznego mieszkańców, przy równoczesnym obniżeniu kosztów poboru energii zużywanej na ogrzewanie.