Okna PVC, okna PCV, a może okna PCW?

Okna plastikowe to obecnie najpopularniejszy rodzaj stolarki okiennej. Są energooszczędne, wytrzymałe, łatwe w konserwacji. Tylko, jak brzmi ich poprawna nazwa? Okna PVC, okna PCV, a może okna PCW? Odpowiadamy.


Popularne okna plastikowe produkuje się z profili wykonanych z polichlorku winylu. Angielska nazwa tego tworzywa brzmi polivinyl chloride. I to od tych nazw, a właściwie ich skrótów, wzięła się nazwa samych okien. Poprawne są dwie wersje. W handlu międzynarodowym obowiązuje określenie okna PVC – czyli skrót od nazwy w języku angielskim. W Polsce możemy wymiennie stosować skróty: okna PVC albo okna PCW, który pochodzi od rodzimej nazwy tego związku chemicznego. Nie zmienia to faktu, że najpopularniejszym określeniem okien plastikowych jest skrót okna PCV! I to mimo że jest niepoprawny. Nazwa okna PCV jest powszechnie stosowana przez inwestorów, a także przedstawicieli branży budowlanej. Wiele osób to ją wskazuje jako tę odpowiednią.


Z czego wykonane są okna PVC (czy też okna PCV )

Jak wspominaliśmy, okna plastikowe produkuje się z profili wykonanych z polichlorku winylu. Jego właściwości sprawiają, że jest idealnym materiałem do wykorzystania w przemyśle. Wykorzystuje się go do produkcji najróżniejszych rzeczy w różnych gałęziach gospodarki. Co potrafi? Charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Dzięki temu wykonane z niego okna plastikowe wyróżniają się tak dobrymi parametrami izolacyjności cieplnej. Przypomnijmy, że współczynnik przenikania ciepła Uw okien bluENERGY i bluSYNEGO wynosi Uw=0,76 W/m2K (dla okna referencyjnego). Profile tych okien mają po kilka komór (6 w skrzydle oraz 6 lub 7 w ramie), które dodatkowo podnoszą izolacyjność termiczną całej konstrukcji. Polichlorek winylu ma więcej zalet. Dobrze izoluje prąd elektryczny, światło i dźwięk. Dodatkowo nie jest łatwopalny, nie wchłania tłuszczu, nie podlega korozji ani biorozpadowi. Dzięki temu jest łatwy w utrzymaniu w czystości i nie wymaga tak starannych zabiegów konserwacyjnych, jak stolarka drewniana. Okna z drewna wymagają znacznie więcej zachodu niż parapety i okna PVC. Co istotne, plastikowe okna można z powodzeniem recyklingować. Całe ramy i skrzydła, a także odpady poprodukcyjne jak ścinki, można wielokrotnie przetwarzać i wykorzystać do ponownej produkcji. I to bez utraty walorów tego materiału. Przetworzony PVC będzie miał takie same parametry jak ten pierwotny. Takie tworzywo wykorzystujemy również w Abakus. To dzięki temu kupując nasze okna, przyczyniacie się do redukcji emisji CO2.


Z jakich jeszcze materiałów zbudowane są plastikowe okna?

Z czego produkuje się okna PVC (czy okna PCV)

Polichlorek winylu to tylko jeden z materiałów wykorzystywanych do produkcji stolarki okiennej. Profile uzupełniają gumowe uszczelki, które zapewniają idealne przywieranie skrzydeł do ramy, a tym samym szczelność. Uszczelki w Abakus zgrzewamy w specjalny sposób, tak by nawet w narożach były miękkie i elastyczne. Dzięki temu jeszcze lepiej spełniają swoją funkcję.

To nie wszystko

Plastikowe okna i drzwi balkonowe, aby skutecznie chronić przed chłodem, deszczem i wiatrem, muszą wykazywać odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Te cechy nadają im specjalne stalowe wzmocnienia, które wsuwane są do wnętrza profili. To od grubości i kształtu stalowego wzmocnienia zależy to, czy okna będą odporne nawet na mocne podmuchy. Okna i drzwi balkonowe Abakus m.in. bluENERGY i bluSYNEGO wzmacniamy ocynkowaną stalą o grubości 2 mm. Nieodzownym elementem stolarki są też okucia. We wszystkich oknach Abakus, od początku 2022 roku montujemy okucia Roto NX. Rozwierno-uchylne Roto NX oferują jeszcze większy udźwig, są odporne na korozję i występują w szerokiej palecie kolorystycznej dopasowanej do odcieni oklein.