Zasady montażu drzwi energooszczędnych i pasywnych

Drzwi dedykowane budynkom energooszczędnym i pasywnym mogą być również montowane w standardowych obiektach, zapewniając im tym samym najlepszą z możliwych izolację wejścia.

Jej skuteczność zależeć będzie jednak nie tylko od parametrów, jakimi charakteryzuje się dany model drzwi, ale w równym stopniu od ich poprawnego montażu. Montaż drzwi należy rozpocząć po zakończeniu prac mokrych w budynku oraz po ich osuszeniu. W pierwszej kolejności należy przygotować podwalinę z izomuru, Purenitu lub innego materiału o podobnych właściwościach cieplnych. Niezbędne jest też dokładne oczyszczenie i zagruntowanie muru, na którym będzie zamontowana ościeżnica. Celem uniknięcia mostków termicznych drzwi umieszcza się w odpowiedniej przestrzeni termoizolacji budynku. Zastosowaną do uszczelnienia piankę izolacyjną zabezpiecza od strony wewnętrznej taśmą paroizolacyjną, a od strony zewnętrznej taśmą paroprzepuszczalną. Na całym łączeniu należy zastosować dodatkowo termoizolacje w postaci węgarka styropianowego. Do izolacji progu stosuje się taśmy bitumiczne oraz specjalne termiczne osłony podproża postawione na przygotowanej wcześniej podwalinie. Po zakończonym montażu warto dodatkowo zakonserwować okucia, zamki, ramki i aplikacje INOX dowolnym środkiem konserwującym do stali nierdzewnej, dostępnym na rynku.

Wskazane jest również, aby drzwi zamontowane na zewnątrz budynku posiadały zadaszenie chroniące przed słońcem i deszczem. Natomiast w przypadku ścian bez elewacji i ocieplenia oraz gdy drzwi zamontowane są z naświetlem górnym, to nad samymi drzwiami powinien być zamontowany okapnik. Warto również pamiętać o zamontowaniu odbojnika – stopera. Spełnienie wszystkich powyższych wskazówek pozwoli nam cieszyć się długim, bezproblemowym i efektywnym użytkowaniem drzwi oraz umożliwi zaoszczędzenie na kosztach ogrzewania budynku.

 

Odpowiednia wentylacja

W budynkach energooszczędnych i pasywnych z zastosowaną odpowiednią stolarką okienną i drzwiową konieczne jest zastosowanie odpowiedniej wentylacji. Najlepiej sprawdza się tu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej brak spowoduje nadmierne zawilgocenie powietrza, którego efektem może być pojawienie się nieprzyjemnego zapachu, skraplanie pary wodnej na szybach i lustrach, a nawet pojawienie się grzybów i pleśni w narożach pomieszczeń i słabo wentylowanych miejscach. Zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza jest niezbędne do tego, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw szczelnego budynku.

Zalety zamontowania drzwi energooszczędnych i pasywnych w budynkach

Prawidłowo zamontowane, szczelne drzwi energooszczędne lub pasywne:

  • zapobiegają wychładzaniu się pomieszczeń,
  • skutecznie chronią przed wiatrem,
  • uniemożliwiają przedostawanie się do wnętrz zanieczyszczeń z zewnątrz,
  • obniżają zużycie energii, a co za tym idzie koszty ogrzewania,
  • ograniczają emisję CO2 .


Podsumowując - inwestycja w energooszczędne lub pasywne drzwi zewnętrzne przynosi korzyści w każdym budynku.


Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj poradnik

Opracowanie redakcja [A.K.].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk