Jakie okno do garażu wybrać?

Jeszcze do niedawna kwestia odpowiedniego wyboru okna do garażu właściwie nie istniała w świadomości inwestorów na tyle, by się nią bardziej przejmować.

Niesłusznie.

Garaż to nie tylko miejsce, gdzie przechowujemy pojazd. Dla niektórych jest pomieszczeniem, w którym oddają się różnego rodzaju hobby. Często stanowi też rodzaj przedsionka do domu, jeśli jest z nim zintegrowany i połączony przejściem. Zatem – jakie okno do garażu należy wybrać?

Okna do garażu? Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Nawet niewielkie i pozornie mniej ważne okno w pomieszczeniu gospodarczym musi być odpowiednio zabezpieczone – tym bardziej, że to właśnie one często stają się dla włamywaczy drogą do wejścia do środka. Dobrze jest zapobiec tym niecnym zakusom montując okno ze szkłem o właściwościach antywłamaniowych, uzupełnionym o dodatkowe zabezpieczenia.

Jeśli decydujemy się na okno do garażu bez funkcji otwierania, ciężar zabezpieczenia spoczywa przede wszystkim na szybie. W takim przypadku należy pomyśleć o szkle, które niełatwo będzie rozbić czy wypchnąć. Doskonale sprawdzi się tu szkło laminowane – z warstwami folii chroniącymi przed stłuczeniem, a także niedające się w prosty sposób wypchnąć z ramy szkło wklejane na całym obwodzie. Gdy w grę wchodzi okno otwierane, zabezpieczeń musi być więcej.

Dla przykładu okno PCV Morlite jest wyposażone w nowatorski system ukrytych okuć oraz klamkę chroniącą przed włamaniami – z mechanizmem blokującym jej obrót. Standardem są płytki przeciwrozwierceniowe uniemożliwiające rozwiercenie klamki okiennej od zewnątrz. Wszystko to zdecydowanie utrudnia złodziejowi dostanie się do wnętrza przez okno. Do garażu możemy też założyć kontaktrony, czyli magnetyczne czujniki uruchamiające alarm w chwili niekontrolowanego otwarcia okna.

W garażu jak w domu

Ponieważ dla części osób garaż pełni funkcje szersze niż tylko miejsca postojowego dla pojazdu, trzeba pomyśleć o komforcie podczas dłuższego w nim przebywania. Wtedy odpowiedź na pytanie „jakie okno do garażu najlepiej wybrać?” brzmi – takie, jak do domu. Musi bowiem zapewnić doświetlenie pomieszczenia oraz odpowiedni poziom wentylowania i ciepła.

Okno do garażu – wietrzenie to konieczność

Samochód wydziela różne, nie dla każdego przyjemne aromaty – gumy z opon, rozgrzanego metalu z silnika, zapach paliwa lub oleju. Pozbycie się ich, a przynajmniej zmniejszenie ich natężenia to jedno z podstawowych zadań okna do garażu. Nierzadkie są też przypadki kiedy w garażu właśnie stoi pralka i suszarka.

By nie dochodziło do jego zawilgocenia, kluczowe jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza. Najlepiej więc by okno do garażu (jeśli stawiamy na jednoskrzydłowe) było uchylne, lub rozwierno-uchylne z opcją mikrowentylacji.

Jakie okna do garażu? Takie, które zapewnią światło.

Garaż nie musi kojarzyć się z pomieszczeniem, w którym panujący nawet w dzień półmrok próbuje – z marnym skutkiem – rozjaśnić żałośnie dyndająca pod sufitem pojedyncza żarówka bez osłony. Wręcz przeciwnie, światło w tym miejscu nie powinno być z założenia byle jakie.

Okna do garażu mogą pomóc go rozświetlić, co będzie miało zbawienny wpływ nie tylko na samopoczucie osób spędzających w nim więcej czasu (na przykład na majsterkowaniu), ale i na zużycie energii elektrycznej. A to zmniejszy koszty utrzymania całego gospodarstwa domowego.

Regulacja temperatury

Właściwe okno do garażu generuje również oszczędności przez redukcję wydatków na ogrzewania. Nowoczesne okna, np. Swissform Activ zapewniają znakomitą izolacyjność termiczną. Dzięki wielokomorowym pakietom szybowym, nowatorskim profilom i specjalnym systemom podwójnych, a nawet potrójnych uszczelek mają niezrównane wartości izolacji cieplnej, sięgające 0,7 W/m2K. Z drugiej strony charakteryzują się też doskonałą przepuszczalnością światła, co skutkuje naturalnym, łagodnym dogrzewaniem pomieszczenia.

Ochrona przed hałasem – dodatkowa zaleta dobrego okna do garażu

Tu, odwrotnie niż w domu, nie chodzi o odcięcie pomieszczenia od niepożądanych efektów dźwiękowych z zewnątrz, a raczej o zapewnienie, by odgłosy z garażu nie rozprzestrzeniały się w jego otoczeniu. Do zrozumienia wagi tego problemu wystarczy wyobrażenie sobie sytuacji kiedy jeden z domowników wczesnym rankiem wyjeżdża do pracy, a dźwięk uruchamianego pojazdu stawia na nogi pozostałych.

Dokuczliwe mogą być też tony dobiegające z wnętrza przy okazji uprawiania jakiegoś hobby. Może to nie być zaraz kowalstwo artystyczne, ale… ileż to sławnych obecnie zespołów rockowych rozpoczynało swoje kariery właśnie w garażu! Dbając o dźwiękoszczelność okna do garażu, możemy zyskać dozgonną wdzięczność sąsiadów – oczywiście jeśli nie mieszkamy na całkowitym odludziu.

Jakie wymiary okna do garażu?

Wymiary okna do garażu to kwestia indywidualna, zdeterminowana przez architektoniczne uwarunkowania samego obiektu. Inne możliwości i wymagania stwarza bowiem oddalony od budynku garaż wolnostojący, inne – przydomowy, będący integralnym elementem całości. Jednak bez względu na to, na jakie wymiary okna do garażu ostatecznie się zdecydujemy – ważne, by spełnione były wszystkie warunki opisane wcześniej.

Kiedy okno do garażu nie wchodzi w grę

Nierzadko bywa i tak, że nie mamy fizycznej możliwości zamontowania okien w garażu – na przykład mieszkając w bliźniaku czy segmencie. Wtedy większość funkcji okna musi przejąć brama. I spokojnie może sprostać wszystkim zadaniom, jakie spełniają okna do garażu – wyjąwszy jedynie doświetlanie jego wnętrza.

Bramy segmentowe garażowe są odpowiednio zabezpieczone przez podwyższające odporność na włamanie zamki i rygle. Wykonanie z segmentów wypełnionych pianką poliuretanową gwarantuje dobrą izolację termiczną i akustyczną. Występując w wielu wariantach wykończeniowych i kolorystycznych, bramy garażowe będą się znakomicie komponowały z każdym rozwiązaniem architektonicznym.