To ograniczenie zużycia energii uzyskuje się za pomocą odpowiedniej izolacji termicznej oraz szczelności budynku. Ważnym jego elementem są okna, przez które w tradycyjnym budownictwie może uciekać dużo ciepła. Dzięki specjalnej konstrukcji okno pasywne nie tylko izoluje termicznie oraz uszczelnia budynek, ale również pozwala na wykorzystanie darmowych źródeł ciepła, takich jak promienie słoneczne oraz ciepło wydzielane przez ludzi, zwierzęta i elektryczny sprzęt domowy. Dzięki oknom pasywnym możliwe jest ograniczenie strat energii przez okna nawet o 45%.
Okna pasywne posiadają minimum potrójne oszklenie zespolone, z przestrzeniami między szybami wypełnionymi gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem). Każda warstwa oszklenia pokryta jest powłoką niskoemisyjną, czyli cienką przeźroczystą warstwą, która w sposób selektywny przepuszcza promieniowanie cieplne. Dzięki nim maksymalnie wykorzystuje się promieniowanie słoneczne oraz ogranicza straty cieplne. Produkowane obecnie okna pasywne pod względem materiału ramy dzielą się na: PCV, aluminiowe, drewniane, drewniano-aluminiowe oraz PCV-aluminiowe. Najpopularniejsze są okna pasywne PCV. Są one najtańsze oraz łatwe w montażu, czyszczeniu i użytkowaniu. Nie niszczeją pod wpływem czynników atmosferycznych oraz wilgoci.
Parametry okien
Współczynnik przenikania ciepła Uw to najważniejszy parametr okna pod względem izolacyjności cieplnej. Określa w watach moc cieplną traconą przez 1m2 powierzchni okna, gdy różnica temperatur po obu stronach okna wynosi 1 Kelwin (1°C). Obecnie każdy producent musi przetestować swoje okna i podać wartość Uw w konkretnym modelu. Większość firm podaje ją dla tzw. okna referencyjnego o wymiarach 1230 x 1480 mm, co ułatwia klientom porównanie poszczególnych modeli okien bez względu na ich rozmiar. Im mniejsza wartość Uw, tym lepsze okno. Kiedy wartość Uw dla okna referencyjnego wynosi mniej niż 1 W/m2K, oznacza to okno energooszczędne. Innym parametrem okien jest współczynnik przepuszczalności promieniowania (g). Określa on, jaki procent energii słonecznej padającej na szybę jest przepuszczany do wnętrza pomieszczenia. Czyli im większy współczynnik g, tym okno lepsze. Według niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych (PHI) w Darmstadt okno pasywne to takie, które posiada następujące parametry:
§ Uw ≤ 0.8 W/m2K dla okna w stanie fabrycznym
§ Uw ≤ 0.85 W/m2K dla okna zamontowanego (po uwzględnieniu mostka cieplnego powstałego na styku ościeżnica-ościeże)
§ g > 50%
Jednak okna 4 szybowe, ze względu na zbyt duże pochłanianie energii słonecznej, nie mogą być uznane za okna pasywne. Inne parametry okien to klasa przepuszczalności powietrza oraz współczynnik temperaturowy fRsi. Przepuszczalność powietrza to parametr, który określa ile powietrza przeniknie przez całe okno, a zatem charakteryzuje jego szczelność. Dobre okna powinny posiadać niską przepuszczalność powietrza, czyli mieścić się w klasie przepuszczalności 3 lub 4 (im wyższa klasa tym lepiej). W klasie 3 przepuszczalność powietrza wynosi 2,25 m³/h, natomiast w klasie 4 już tylko 0,75 m³/h. Natomiast współczynnik temperaturowy fRsi służy do oceny możliwości kondensacji pary wodnej wokół okna. Ze względu na występowanie mostków termicznych na linii połączenia ościeżnicy z przegrodą budowlaną, w miejscach tych powstają strefy o obniżonej temperaturze powierzchni wewnętrznej. A zbyt niska temperatura powierzchniowa spowoduje rozwój pleśni i grzybów wokół okna. Dla okien pasywnych wielkość fRsi nie może być niższa niż 0,72.
Montaż okien pasywnych
Nawet najlepsze okno pasywne, jeśli nie zostanie poprawnie zamontowane, może nie zapobiec wyeliminowaniu możliwych szczelin, przez które może dostawać się zimne powietrze, czyli mostków termicznych. Obecnie najlepszym rozwiązaniem montażu stolarki okiennej w domu pasywnym jest tzw. ciepły montaż. Polega on na tym, że nie osadza się ramy okiennej w ościeżu, tylko przesuwa ją na zewnątrz w warstwę docieplenia, stosując przy tym kompleksowe uszczelnienia izolacyjne w postaci pianki i taśm montażowych oraz ciepłego parapetu.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (P.H.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl