Okna w domu pasywnym

Okna w domu pasywnym odgrywają jedną z najważniejszych roli, ponieważ od ich rozmieszczenia, oraz od ich wielkości i materiałów z których są wykonane zależy zapotrzebowanie na energię do ogrzewania pomieszczeń.


Okna w domu pasywnym powinny spełniać następujące wymagania w zakresie:

  • niskich strat ciepła przez szybę,
  • wysokiej izolacyjność ram okiennych,
  • szczelności zamontowanych okien, uzyskanych poprzez odpowiedni montaż.


Wartość współczynnika strat ciepła U w przypadku okien pasywnych powinna być mniejsza niż 0,8 W/m2K, tak mała wartość tego współczynnika pozwala na zapewnienie temperatury komfortu cieplnego w pomieszczeniu przy oknie. Poza tym warunek utrzymania minimalnej temperatury szyby 17oC jest uznawany jako kryterium pasywności okna w dowolnych warunkach klimatycznych. Można śmiało wysunąć tezę, że wyprodukowanie takich okien wymaga od konstruktorów oraz producentów nie lada wiedzy. W przypadku okien przeznaczonych do budynku pasywnego jest zasada, aby uniknąć wszelkich elementów które mają wpływ na zwiększenie współczynnika „U”. Poza tym należy do minimum ograniczyć mostki termiczne, odpowiedzialne za straty ciepła.

Norma PN-EN ISO 10077-1 „Właściwości cieplne okien, drzwi i żaluzji. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła” określa, że wypadkowy współczynnik przenikania ciepła przez okno zależy m.in. od takich czynników jak:

  • rodzaju i sposobu zamocowania oszklenia w ramie okien, rodzaju gazu, który wypełnia komory międzyszybowe,
  • właściwości termofizycznych ramy i ościeżnicy, w łącznej powierzchni całego okna mierzonej w świetle otworu w przegrodzie budowlanej (ściana lub stropodach)
  • geometrii oraz udziału pola powierzchni ram i ościeżnicy.

 

Należy jeszcze pamiętać, że okna przeznaczone do budynku pasywnego powinny być bardzo szczelne w zakresie przepuszczalności powietrza i z tej przyczyny nie powinny zawierać wywiewników, bo cała wymiana powietrza w pomieszczeniu musi się odbywać za pomocą wentylacji mechanicznej. Montaż okien do budynku pasywnego wymaga również wysokiej klasy monterów, ponieważ od jakości ich pracy zależy czy budynek otrzyma certyfikat pasywności, czy też nie. Zaleca się stosowanie rolet, najlepiej zewnętrznych ponieważ zatrzymują one ciepło w okresach chłodniejszych oraz chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem w okresie letnim.

Ponieważ budownictwo pasywne obecnie zaczyna przeżywać rozkwit, zatem firmy zaczynają produkować okna o coraz lepszych parametrach, co z uwagi na dużą konkurencyjność wpływa to także na obniżenie ceny.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica, mgr inż. Radosław Turski

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.