Okna w domach pasywnych muszą zatem spełniać wysokie parametry izolacyjności cieplnej — ich współczynnik przenikania ciepła Uw nie może być wyższy niż 0,8 [W/(m2*K)], a współczynnik przenikalności promieniowania słonecznego powinien wynosić minimum 60%. Taki poziom parametrów jest osiągany dzięki:
W zależności od konstrukcji szyb zespolonych okna pasywne mogą dodatkowo chronić przed hałasem z zewnątrz, a nawet stanowić barierę antywłamaniową.Nie można również zapomnieć o ich odpowiednim montażu technologią tak zwanego „ciepłego” lub „warstwowego” montażu. Polega on na tym, że specjalną, ciepłą, wielokomorową ramę okienną montuje się w murze, w warstwie izolacji cieplnej. Przestrzeń między ramą ościeżnicy okna a murem wypełnia się pianką PUR, a po jej wyschnięciu i wyrównaniu, na powstałą powierzchnię, nakłada się dodatkowe warstwy:
Taka forma izolacji zwiększa szczelność połączenia średnio o 75% i w budownictwie pasywnym jest obowiązkowa. Jej zaniechanie zaburzy bilans cieplny całego budynku i może doprowadzić do wykwitów pleśni wokół okna.
Chcesz wiedzieć więcej?
Opracowanie redakcja [A.K.].
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.