Charakterystyka rolet

W zależności od budowy rolety pełnią kilka istotnych funkcji.

Przede wszystkim, chronią przed słońcem, ale doskonale sprawdzają się również jako element dekoracyjny i ochrona przed złodziejami. Warto znać cechy każdego z rodzajów rolet, by bez problemu dobrać odpowiedni typ. 

Funkcja rolet i rozróżnienie ze względu na montaż

Rolety kojarzą się przede wszystkim z ochroną przed promieniami słonecznymi. Mogą jednak pełnić również inne ważne funkcje. Roleta antywłamaniowa pomaga w ochronie przed złodziejami. Ponad to, ogromnie popularne są rolety dekoracyjne, które wizualnie dodają charakteru przestrzeni. Produkty dzieli się też ze względu na sposób montowania. Wyróżnia się rolety zewnętrzne (charakteryzujące się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych) i wewnętrzne (zakładane w środku budynku).

Kategorie rolet wewnętrznych

Jedną z najpopularniejszych kategorii rolet, są rolety wolnowiszące. Mocuje się je do ściany nad oknem, albo do sufitu. Konstrukcja składa się z rolki owiniętej tkaniną, która finalnie tworzy właśnie system osłonowy. Nieco inaczej wygląda montaż minirolet, które przytwierdza się wprost do ramy okiennej.

Gwarantują one wysoki poziom zaciemnienia pomieszczenia, a dzięki żyłce przymocowanej do rolki, pozostają przez cały czas przy oknie. Minirolety posiadają boczną prowadnicę, która utrzymuje całą konstrukcję sztywno przy framudze. Do okien z wywietrznikami doskonałym typem rolet są te w kasecie. Montaż na ramie okiennej jest bardzo prosty, wystarczy przykleić, albo przykręcić całą konstrukcję.

Bardzo oryginalną formą rolet są te plisowane. Występują w wersji wolnowiszącej, harmonijki, albo prowadnicy. W prosty sposób można je dopasować do okien o różnym kształcie. Wiele osób wybiera też rolety rzymskie, w których materiał nie nawija się na rolkę, ale składa się partiami do góry. Są one wykonane z ozdobnych tkanin, dzięki czemu stanowią doskonały element dekoracyjny pomieszczenia.

Kolejną kategorią są rolety dzień i noc. Stworzone są z grubego materiału lub foli refleksyjnej, świetnie nadają się do wnętrz silnie nasłonecznionych. Materiał składa się z dwóch rodzajów pasów, które podnoszone i opuszczane płynnie zmieniają stopień jasności pomieszczenia. Odpowiednie ustawienie pasów może spowodować pojawienie się efektu zebry, który pomaga w zbudowaniu przyjemnego klimatu we wnętrzu.

Kategorie rolet zewnętrznych

Coraz bardziej popularne są rolety zewnętrzne, które świetnie chronią pomieszczenie przed nadmierną ilością światła słonecznego, a niejednokrotnie również przed włamaniem. Na runku dostępnych jest kilka typów tego rodzaju rolet, które różnią się między sobą sposobem montażu. Do głównych kategorii rolet zewnętrznych należą nadtynkowe, podtynkowe, naokienne i typu RKS. Dodatkowo, system osłonowy może być sterowany manualnie, albo elektrycznie.  

Wybierając rolety trzeba pamiętać również o tym, że muszą one komponować się z aranżacją całego pomieszczenia. Dobrze jest też, gdy wszystkie rolety w budynku wykonane są w podobnym stylu. Zachowanie spójności sprawia, że wszystkie elementy wystroju ze sobą współgrają.