Co brać pod uwagę przy stawianiu ogrodzenia?

Mając w planach stawianie ogrodzenia, zaczynamy zwykle od jego projektu – jak będzie wyglądało, jakich materiałów użyjemy do jego budowy.

Są to istotne sprawy, jednak zanim skupimy się na budowie płotu, musimy rozważyć jeszcze inne kwestie.

Ogrodzenie a prawo budowlane.

Wprawdzie obecnie na wzniesienie ogrodzenia nie jest wymagana zgoda, o ile jednak nie będzie ono wyższe niż 2,2 metra. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie wniosku wraz z oświadczeniem o prawie do nieruchomości – należy to zrobić na co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem zaplanowanych prac.

Na wszelki wypadek, dobrze też sprawdzić zapisy MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego), ponieważ może się okazać, że z określonych przyczyn zabraniają one lub narzucają konkretny rodzaj ogrodzenia.

Podmurówka czy fundament?

Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć przed rozpoczęciem budowy to dokładne zaplanowanie całej konstrukcji. Jakie rozwiązania zastosować – podmurówka czy fundament? Czy fundament pod ogrodzeniem ma być położony w całości, a może jedynie w jego części? Jaki beton będzie najlepszy przy budowie?

To istotne pytania, które powinniśmy zadać sobie przed rozpoczęciem budowy, aby uniknąć późniejszych komplikacji.

Wybór wykonawcy budowlanego.

Ważne jest wybranie dobrego fachowca, mającego doświadczenie w przypadku tego typu prac. Niestety, poszukiwania odpowiedniego wykonawcy muszą trochę potrwać – warto sprawdzać opinie na forach oraz portalach branżowych lub posłuchać rekomendacji znajomych.

Jednak miejmy na uwadze, że nawet mimo dokładnego sprawdzenia, może nam trafić się osoba niekompetentna, która ogrodzenie wykona niestarannie przyczyniając się do jego pękania czy przekrzywiania się. Często klienci w takich sytuacjach reklamują produkty, podczas gdy powinni oni składać reklamację o nieprawidłowo wykonanej usłudze.

Pamiętajmy o innych!

Przy wyborze ogrodzenia zwróćmy uwagę na to, aby nie stwarzało ono zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Ponadto bramy oraz furtki w ogrodzeniu nie powinny się otwierać na zewnątrz działki – może to być uciążliwe przy ruchu pieszych i samochodów.

Oczywiście, istotne jest również zdanie sąsiadów – dla uniknięcia niepotrzebnych konfliktów, warto porozmawiać z właścicielem posesji obok. Częstą praktyką jest wspólna inwestycja w odcinek ogrodzenia, który odgranicza obydwie posesje – nie tylko nie będzie niedomówień przy np. odnawianiu płotu, ale też obie strony mogą na tym wiele zaoszczędzić. 

Wieloletnia trwałość dzięki ochronie.

Jeśli po dopełnieniu wymienionych powyżej warunków już postawiliśmy ogrodzenie, warto już na samym początku je zabezpieczyć, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom i zabrudzeniom. Zależnie od tego jaki rodzaj ogrodzenia lub paneli wybierzemy, powinniśmy zadbać o dobór odpowiedniego preparatu – jak np. impregnat do ogrodzeń PROTECT, szczególnie zalecany do ogrodzeń betonowych i kamiennych – da nam to pewność, że powierzchnia została dobrze zabezpieczona.

Opracowanie, redakcja: K.C.

Na podstawie materiałów firmy JONIEC

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.