Co należy uwzględnić przy zielonym dachu?

Budowa zielonego dachu wiąże się z wieloma aspektami. W tym artykule dowiemy się na co warto zwrócić szczególną uwagę.


Zielony dach musi umożliwiać wegetację roślinom, które się na nim znajdują- potrzeba do tego warstwy ziemi o grubości do 15 cm. Ten aspekt sprawia, że taka konstrukcja waży znacznie więcej niż standardowa – jej waga będzie sięgać nawet do 150 kg na metr kwadratowy przy płaskim dachu w zależności od grubości poszczególnych warstw. Z tego względu pamiętajmy o wzmocnieniu profili dachowych przynajmniej o 1/3, aby mogły przenieść potrzebne obciążenie ziemią i roślinami. W przypadku dachu skośnego obciążenie ziemi dochodzi maksymalnie do 60 kg na metr kwadratowy.


Spadek, na którym zamierzamy zasadzić roślinność nie musi być duży. Wystarczy płaski dach, aby móc założyć na nim ogród. Maksymalny spadek to 35%. Budowę płaskiego zielonego dachu rozpoczynamy od położenia warstwy izolacji na konstrukcji. Najczęściej jest to papa termozgrzewalna, membrana EPDM lub standardowa folia dachowa PCV. Przed położeniem kolejnych warstw można przeprowadzić próbę szczelności. Następnie kładziona jest bariera przeciwkorzenna, która nie pozwala na uszkodzenie warstwy poniżej. Zazwyczaj wykonywana jest ona z folii PCV lub specjalnej włókniny ochronnej (gęstość powyżej 300 g/m2). Kolejnym etapem jest położenie warstwy drenażu, dzięki której możliwe będzie sprawne odprowadzanie wody podczas opadów deszczu. Wykonywana jest ona ze styropianu, płyt etylenowych lub włókien syntetycznych. Czasami wykorzystuje się także folię kubełkową.


W przypadku skośnego dachu najpierw konieczne jest przygotowanie drewnianej konstrukcji, którą pokrywa się papą termozgrzewalną, a potem folią kubełkową. Dopiero na tej powierzchni należy położyć kratownicę z listew drewnianych, która zapobiegać będzie osuwaniu się ziemi. Konieczne jest zamontowanie szerokich desek na krawędziach dachu, będą one stanowiły opór dla gleby. Następnie przychodzi czas na warstwę podłoża. W tym przypadku nie można stosować ziemi ogrodowej, która może osiąść lub zbić się w większe grudki. Najczęściej używa się ziemi kompostowej z domieszką keramzytu, piasku, grypsu lub pumeksu. Na tak przygotowanym dachu możemy zasadzić rośliny. W dachu ekstensywnym wybór mamy ograniczony do traw, bylin czy niskich roślin, takich jak krwawnik, dzwonek, chaber, goździki, iryga, żarnowiec miotlasty, jałowiec pospolity, sosna kosodrzewina, cis pospolity oraz wielu innych. W przypadku hodowli ekstensywnej ograniczają nas jedynie nasze własne preferencje i możliwości zadbania o bardziej rozbudowany ogród.


Warto pamiętać, że zielony dach wymaga takiej samej pielęgnacji jak np. trawnik. Z tego względu należy go regularnie podlewać, konserwować oraz myć. Musimy również uwzględnić stały dostęp do wody, a także możliwość podcinania czy koszenia roślin znajdujących na dachu. Niektórzy decydują się na rośliny sucholubne, które nie potrzebują pracochłonnej pielęgnacji. Najbardziej wymagające pod tym względem będą pierwsze dwa, trzy lata pielęgnacji ogrodu na dachu, dopóki warstwa roślinności nie będzie zwarta.



Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.