Co to jest instalacja odgromowa (LPS) i jakie budynki muszą ją posiadać? Cz. II

W poprzedniej części artykułu został opisany podział instalacji odgromowej LPS, ale czy jej montaż jest konieczny w każdym przypadku?

Instalacja odgromowa — informacje praktyczne

Jako że instalacja odgromowa pełni w domu jedynie funkcję ochronną, to łatwo zauważyć, że większość czasu nie jest ona użytkowana, tzn. działa tylko w przypadku wystąpienia zagrożenia, czyli uderzenia pioruna. Może się zdarzyć, że przez cały czas użytkowania obiektu nigdy nie dojdzie do sytuacji zagrożenia, a więc instalacja ta nie zadziała ani razu. W takim razie bardzo ważną kwestią staje się konieczność zaopatrywania budynku w instalację odgromową, gdyż niejeden inwestor będzie się z pewnością zastanawiał nad sensem inwestowania w instalację, z której może nigdy nie skorzystać. Biorąc oczywiście pod uwagę również i to, że, z drugiej jednak strony, obecność takiej instalacji odgromowej może dać mu poczucie bezpieczeństwa przez cały okres użytkowania domu. 

Instalacja odgromowa a regulacje prawne

Tu z pomocą przychodzą przepisy. Okazuje się bowiem, że nie każdy budynek musi posiadać instalację odgromową. Sytuację tę regulują rozporządzenia i normy. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 z poen. zm.) stwierdza, że „Budynek należy wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. Obowiązek ten odnosi się do budynków wyszczególnionych w Polskich Normach dotyczących ochrony odgromowej obiektów budowlanych (§53, pkt.2)”. Zgodnie z tym zapisem, w przypadku ochrony odgromowej, stosowanie norm wydaje się obligatoryjne.

Instalacja odgromowa — normy

Aktualną normą dotyczącą tej kwestii jest, czteroczęściowa norma PN-EN 62305 „Ochrona odgromowa”. Poszczególne jej części dotyczą elementów ochrony odgromowej, a jej aktualne wersje pochodzą z różnych lat i są to:

  • PN-EN 62305-1:2011 „Ochrona odgromowa- Część 1: Zasady ogólne”,
  • PN-EN 62305-2:2012 „Ochrona odgromowa- Część 2: Zarządzanie ryzykiem”,
  • PN-EN 62305-3:2011 „Ochrona odgromowa- Część 1: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia”,

Zgodnie z nimi ochronę odgromową muszą posiadać budynki mieszkalne, dla których prawdopodobieństwo (ryzyko) wyładowań atmosferycznych jest wysokie. Jak podaje [2] budynki takie charakteryzuje przede wszystkim co najmniej jedno z poniższych określeń:

  • lokalizacja poza zwartą zabudową, powierzchnia powyżej 500 m2, wysokość ponad 15 m2,
  • wykonane z materiałów łatwopalnych,
  • położenie w strefie, w której często zdarzają się wyładowania piorunowe,

Można do tego jeszcze dodać, że za zwartą zabudowę można uważać lokalizację budynku w bliskim sąsiedztwie innych budynków oraz rozpatrywany budynek nie powinien wystawać ponad sąsiadujące więcej niż 6 m. Ochrona odgromowa jest oczywiście kwestią, którą każdy użytkownik musi rozważyć indywidualnie. Decydując się jednak na instalację odgromową należy pamiętać o okresowych oględzinach i przeglądach instalacji, które są konieczne w celu zapewnienia jej prawidłowego działania przez cały okres jej użytkowania.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami m.in.: poradnik o tynkowaniu ścian, artykuł na temat płyty fundamentowej czy też o stropie ackermana

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Literatura:

[1] Lenartowicz, R., Boczkowski, A., Wybrańska, I., Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Część D. Roboty instalacyjne. Zeszyt 2. Instalacje elektryczne i piorunochronne w budynkach użyteczności publicznej, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2012

[2] Wolski, A., Pazdro, K., Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych w pytaniach i odpowiedziach, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2009, ISBN 978-83-204-3535-1

 

Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica, mgr inż. Radosław Turski. A. O.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.