Co to są rynny ciągnione?


Coraz częściej spotykane są systemy rynien ciągnionych. W odróżnieniu od standardowych rozwiązań, w tym przypadku wykorzystuje się elementy o długości odpowiadającej długości okapu. Największą wadą takiego rozwiązania były problemy z transportem tak długich elementów. W jaki sposób sobie poradzono z tą niedogodnością? I jakie zalety mają rynny ciagnione? Sprawdź sam.


Czym są rynny ciagnione (ciągłe)?

System rynien ciągnionych opiera się na elementach o długości jednego standardowego okapu budynku jednorodzinnego. W praktyce oznacza to, że na dachu mamy zamontowany odcinek rynny w jednym kawałku. W efekcie nie ma potrzeby łączenia kilku rynien w jedną całość, co zapewnia wiele korzyści. Transport tak długich elementów jest niezwykle trudny, co wpływa na nieopłacalność wożenia rynien ciągłych na miejsce budowy. Jednak udało się ten problem rozwiązać w inny sposób. Rynna ciągniona wykonywana jest na miejscu dzięki specjalnej maszynie. Uzyskać można kilka podstawowych profili oraz dowolny kolor gotowego elementu.


Rynny ciągnione – charakterystyka

Dzięki możliwości wykonania długich elementów na miejscu, rynny ciągnione zyskują wiele zalet w porównaniu do standardowych rozwiązań. System rynien ciągłych charakteryzuje się przede wszystkim:

  • wysoką estetyką wykonania dzięki temu, że profil rynnowy jest dopasowany do dachu budynku,
  • brakiem odpadów przy produkcji rynny, co obniża cenę potrzebnych materiałów,
  • wysoką szczelność z powodu braku połączeń między elementami,
  • szeroką paletą barw,
  • gwarancją dawaną na wiele lat,
  • trwałość oraz wysokie właściwości użytkowe.


Montaż rynien ciągnionych

Montaż rynien ciągnionych zaczynamy od wyznaczenia linii montażu uchwytów rynnowych na desce czołowej. Następnie wpinamy przygotowany wcześniej element (rynnę), pamiętając o prawidłowym zaznaczeniu najniższego punktu zawieszenia, umożliwiającego spływanie wody. W końcu należy zweryfikować długość rynny (powinna być o 5 cm dłuższa niż dach). Konieczne jest również określenie miejsca usytuowania otworów spustowych. W rynnie z blachy o grubości 0,7 mm za pomocą otwornicy lub nożyc do blachy łatwo da się wyciąć otwory pod rury spustowe.


Jaka jest cena rynien ciągnionych?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest aktualnie rynna ciągniona. Cena tego systemu rynnowego wynosi około 20 złotych za metr bieżący. Jednak jest to koszt samej rynny. Wraz z kosztami kształtek i robocizny wydatek na takie rozwiązanie może znacząco wzrosnąć. Dlaczego ludzie tak często wybierają rynny ciągnione? Cena jest tylko jednym z aspektów, liczy się także estetyka wykonania systemu rynnowego oraz jego trwałość. W przypadku rynien ciągłych mamy do czynienia z konstrukcją trwałą, dopasowaną do dachu oraz skutecznie odprowadzającą wodę, zatem doskonale sprawdzającą się w każdym domu jednorodzinnym.


Czy warto montować rynny ciągnione?

Rynny ciągłe zdobywają coraz większe uznanie u setek klientów w całej Polsce. Jest to przede wszystkim zasługa korzyści, jakie przynosi zastosowanie tego rozwiązania. Łatwość montażu, trwałość oraz skuteczność to podstawowe zalety, jakie mają rynny ciągnione. Cena za metr bieżący także jest konkurencyjna w stosunku do standardowych rozwiązań. Brak łączeń poszczególnych elementów przekłada się na szczelność instalacji. Oznacza to zatem, że rynny ciągłe nie wymagają konserwacji i od chwili założenia mogą funkcjonować cały czas bez problemu. Wiele osób, które postawiły na rynny ciągnione w swoich domach, jest w pełni zadowolonych z tego wyboru. Przede wszystkim ze względu na bezawaryjność systemu rynnowego, który nie jest połączeniem kilku krótkich elementów, ale jednym korytem podwieszonym przez całą długość dachu.