Czy istnieją schody pasywne?

Budownictwo pasywne cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jest to związane z rosnącą świadomością społeczną w zakresie dbania o środowisko naturalne, a także z chęcią uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł energii i wahań rynkowych. Aby dom uznany został za pasywny, musi spełnić bardzo rygorystyczne normy. Przede wszystkim jego roczne zapotrzebowanie na energię z zewnątrz musi być niskie. Sprawdź, jak bardzo niskie i jakie schody wybrać do tego typu budownictwa.

Kiedy budynek jest pasywny?

Dom pasywny to taki, którego zapotrzebowanie energetyczne jest minimum kilka razy mniejsze, niż w przypadku standardowego budownictwa. Przyjmuje się, że zużycie energii elektrycznej powinno być mniejsze niż 15 kWh/m² w skali roku. To blisko dziesięć razy mniej, niż w domach jednorodzinnych stawianych w tradycyjnym budownictwie. Cechą domów pasywnych jest to, że inwestorzy stawiają w nich na maksymalny odzysk energii elektrycznej i ograniczenie zapotrzebowania na prąd. Jest to możliwe, dzięki wykorzystywaniu światła słonecznego do ogrzewania wnętrz budynków, a także zastosowaniu odpowiedniego planu budynku i jego bryły. Ponadto w budownictwie pasywnym wykorzystuje się wydajniejsze materiały budowlane. Choć ich zakup wiąże się z większą inwestycją, to jednak zwraca się na przestrzeni lat użytkowania budynku.


Schody pasywne - czy coś takiego istnieje?

Jednym z elementów domu rodzinnego są schody. Warto zastanowić się nad tym, czy istnieje coś takiego jak schody pasywne. Oczywiście, że tak. Świetnym przykładem są energooszczędne schody strychowe. Dlaczego? Otwór w stropie, z którego zjeżdżają schody, to mostek termiczny. Aby tak się nie działo, montuje się dedykowaną klapę zabezpieczającą. W ten sposób blokuje uciekające powietrze i zmniejsza koszty eksploatacyjne budynku. Dzięki temu staje się bardziej energooszczędny. Klapa może być wypełniona czarnym styropianem, który ma dobry współczynnik U. Do tego dochodzą dedykowane uszczelki. Im lepsza izolacja schodów na strych, tym lepiej. W przypadku klasycznych schodów między piętrami, trudno mówić o dużej oszczędności energetycznej. Oczywiście dobrym wyborem są schody pokryte naturalnym drewnem, które dodaje ciepła pomieszczeniom. W domu pasywnym kluczem jest jednak odpowiednie ustawienie schodów w konstrukcji budynku, aby jak najmniej ograniczały dostęp światła słonecznego do wnętrz, a także pozwalały domownikom na komfortowe i bezpieczne funkcjonowanie. Decydując się na dom pasywny, warto zadbać o najdrobniejsze szczegóły. W ten sposób osiągnie się wysoką efektywność energetyczną, a także spełni rygorystyczne normy środowiskowe. Przy zakupie schodów do budownictwa pasywnego, warto zapoznać się z ich parametrami.

 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl