Czy ocieplanie domu coś daje?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ocieplenie domu jest przydatne i czy daje realne korzyści właścicielom i użytkownikom budynku. Oczywiście, że tak. Prawidłowo wykonane ocieplenie domu wysokiej jakości przekłada się na liczne korzyści, w tym m.in. lepszą izolację termiczną budynku, a także oszczędności związane z kosztami eksploatacyjnymi. To oczywiście nie wszystkie atuty dobrze wykonanej termoizolacji. Co jeszcze to daje i dlaczego warto ocieplać dom?

 

Niższe rachunki za ogrzewanie i dbałość o komfort cieplny

Przede wszystkim ocieplanie domu przekłada się na realne oszczędności finansowe. Wszystko dlatego, że maleją koszty ogrzewania. Lepszy współczynnik przenikania ciepła i wyeliminowanie mostków termicznych sprawiają, że w pomieszczeniach dużo łatwiej o zachowanie komfortu cieplnego. Energia cieplna nie ucieka z wnętrz, przez co mniej energii wydatkowane jest na ogrzewanie budynku. Przekłada się to na niższe koszty ogrzewania. Niezależnie od źródła ciepła, trzeba wygenerować go mniej, aby zadbać o optymalną temperaturę w dobrze izolowanym wnętrzu. W okresie letnich upałów termoizolacja utrudnia dostanie się ciepła do wnętrz, dzięki czemu spadają koszty związane z chłodzeniem. To sprawia, że termoizolacja przydaje się przez okrągły rok.

Czy ocieplać tylko ściany zewnętrzne?

Co ciekawe, proces ten to nie tylko ocieplanie ścian zewnętrznych. W ramach prac termoizolacyjnych warto dokonać modyfikacji zarówno na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu. Przy tym wszystkim należy przestrzegać zasad BHP i wytycznych specjalistów. Dzięki temu zadbasz nie tylko o swoją wygodę, ale również o bezpieczeństwo w trakcie codziennej eksploatacji domu. Przy dobrze wykonanej termoizolacji niezwykle ważny jest również system wentylacji, który będzie toczył do wnętrz ciepłe powietrze i jednocześnie wypychał z nich te zanieczyszczone. W przeciwnym razie może to prowadzić do zagrożenia dla zdrowia użytkowników. Podczas wykonywania prac termoizolacyjnych należy zwrócić również uwagę na system ogrzewania. W wybranych przypadkach niezbędna będzie modyfikacja w tym układzie, w tym m.in. wymiana grzejników. Weź to pod uwagę w planowanych wydatkach i sprawdź potencjalne możliwości u specjalisty.

Dbałość o środowisko

Wysokiej jakości ocieplenie domu to również dbałość o środowisko naturalne. Dzięki temu właściciele generują mniej energii cieplnej i mniej zanieczyszczają środowisko. Poza termoizolacją warto postawić także na ekologiczne i energooszczędne źródła ciepła, w tym m.in. pompy ciepła, czy też kotły gazowe. Podczas prac ociepleniowych korzysta się m.in. ze styropianu, czy też z płyt termoizolacyjnych.

 Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl