rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Czym najlepiej malować elewację?

image

Malowanie elewacji domu wymaga odpowiedniego przygotowania. Niezależnie od tego, czy robimy to we własnym zakresie, czy stawiamy na pomoc fachowców, należy przygotować niezbędne materiały. To przede wszystkim starannie dobrana farba, która dobrze pokryje elewację, zapewni jej piękny wygląd na lata oraz będzie odporna na działanie warunków atmosferycznych. Sprawdź, czym najlepiej malować fasady.

 

Farby do malowanie elewacji - jaką wybrać ?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb. Ostatecznie farbę dobiera się do rodzaju elewacji oraz indywidualnych potrzeb inwestora. Sprawdzonym wyborem od lat są farby elewacyjne silikonowe oraz farby elewacyjne akrylowo-silikonowe. Farby silikonowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym przede wszystkim wilgoci. Ponadto są proste w pielęgnacji i mają właściwości antystatyczne, dzięki czemu brud nie osadza się na nich z taką łatwością. Dzięki temu można zadbać o estetyczny wygląd ścian zewnętrznych budynku na dłużej. Alternatywą pozostaje farba akrylowo-silikonowa, która jest nieco tańsza w zakupie i posiada nieco gorsze parametry techniczne. Mimo wszystko pozostaje odporna na wilgoć i zabrudzenia, a także łatwa w czyszczeniu. Niektórzy specjaliści stawiają jeszcze na: farby akrylowe, silikatowe, silikonowo-silikatowe, cementowe i wapienne, jednak są one gorszej jakości niż dwa wcześniej wymienione rodzaje.
 

Sprawdzona technika malowania elewacji

Przy malowaniu elewacji ważna jest także technika malowania. Oczywiście można elewacje malować przy pomocy pędzla lub wałka, jednak jest to czasochłonne. W przypadku ekip remontowych stawia się na agregaty do malowania natryskowego, które pozwalają na zwiększenie wydajności pracy oraz jeszcze dokładniejsze krycie elewacji. Należy jednak pamiętać o tym, że naniesienie kolejnej warstwy farby powinno być poprzedzone odpowiednim czasem oczekiwania na to, aż poprzednia warstwa wyschnie. Tu warto posiłkować się wskazaniami producenta i dołożyć do tego pewien zapas. Wszystko po to, aby nowa warstwa dobrze trzymała się poprzedniej.
 

Zwróć uwagę na warunki

Nie bez znaczenia są również warunki, w których maluje się elewację. Zdecydowanie najlepiej malować ją we wczesnych godzinach rannych lub wieczorem. Latem z powodzeniem tego prace można wykonywać od godziny 19. Pozostaje jeszcze kilka godzin na efektywną pracę. Przy malowaniu elewacji należy unikać deszczowej pogody oraz intensywnych upałów. Te drugie sprawiają, że farba może zbyt szybko schnąć, co przełoży się na jej nieestetyczny wygląd i kolor. W skrajnych przypadkach grozi to tym, że farba z czasem zacznie odpadać całymi płatami. Zadbaj o to wszystko, a pomalowana elewacja będzie estetyczna i funkcjonalna przez lata. Wszystko z korzyścią dla atrakcyjności Twojego domu.

 Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.plKONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź