Czym są stemple budowlane i jak je wykorzystać?

Budowa budynku o dowolnym przeznaczeniu wymaga zaopatrzenia się w wiele akcesoriów, do których należą stemple budowlane. Tego typu podpory są niezbędne na każdym placu budowy, na którym powstaje budynek murowany, jednorodzinny. Ich zastosowanie jest dość proste, jednak są niezbędne przy bardzo wielu elementach budynku. Sprawdź, czym są stemple budowlane i jak je można wykorzystać.

Czym są stemple budowlane?


Stemple budowlane to najkrócej mówiąc podpory mające za zadanie podtrzymywać określone elementy konstrukcji budynku. Są to wysokie słupy z odpowiednimi nóżkami, lub innymi elementami pozwalającymi stabilnie ustawić je na podłożu. Zakończone są także elementem umożliwiającym efektywne ustawienie stempla w taki sposób, by podtrzymywał konstrukcję. Istnieją dwa rodzaje stempli budowlanych. Są to:

  • stemple drewniane,
  • stemple stalowe.


Drewniane stemple są coraz rzadziej spotykane. Kiedyś były one najłatwiej dostępne, gdyż wykonywano je zazwyczaj z taniego drewna sosnowego przycinanego na pożądaną wysokość. Jest to dość archaiczna forma stempla budowlanego, która może się dobrze spisać, jednak w sytuacjach, gdy trzeba improwizować i nie ma dostępu do profesjonalnych stempli budowlanych. Co prawda są też dostępne solidne wersje stempli drewnianych, które często znajdą zastosowanie, jednak wygodniejsze jest zastosowanie wersji metalowych. Stemple budowlane stalowe to wysokie, mobilne słupy, które mogą mieć nawet 5 metrów wysokości. Zazwyczaj są wykonywane tak, by można je było z łatwością ustawić. Mają więc stópki o dużej powierzchni, co zwiększa stabilność, a także są składane teleskopowo lub w podobny sposób, co zdecydowanie skraca czas rozkładania i składania stempli, a także pozwala zrobić to z większą precyzją. Wybór konkretnego wariantu stempli zawsze musi być podyktowany tym, do czego chce się ich użyć.


Do czego służą stemple budowlane?

Stemple budowlane wykorzystywane są przy pracach budowlanych, nie tylko na dużych budowach, ale także przy budowie domów i służą do podpierania konstrukcji, ścian i stropów, która jest w trakcie realizacji i wymaga wsparcia, dopóki nie osiągnie pożądanej wytrzymałości. Przykładowo, zadaniem stempli jest, podparcie szalunków stropu betonowego, zanim się go nie wyleje w całości, a ten nie osiągnie docelowych parametrów (czyli do momentu, w którym nie jest jeszcze samonośny). Dotyczy to także między innymi nadproży w drzwiach lub oknach. Żadnego budynku murowanego nie dałoby się wykończyć bez stempli, lub byłoby to niezwykle problematyczne.


Skąd wziąć stemple budowlane i jakie wybrać?

Budując dom jednorodzinny lub budynek gospodarczy i nie potrzebując stempli na stałe, nie opłaca się ich kupować. Jeśli nie wynajmuje się firmy budowlanej, która posiada stemple, można je po prostu wziąć na wynajem, zarówno metalowe i drewniane. Na rynku jest wiele podmiotów, które wypożyczają tego typu osprzęt na czas budowy. Jeśli jednak ktoś ma możliwość, może zdecydować się na zakup stempli drewnianych, które są o wiele tańsze i istnieje prawdopodobieństwo, że nie będzie to nieopłacalne. Zawsze drewniane stemple, po zakończonej budowie, można wykorzystać jako opał. Trzeba jednak pamiętać, by optymalnie dopasować wytrzymałość podpory stropowej do budowanej konstrukcji, gdyż wpływa to na bezpieczeństwo pracowników budowy, a także na prawidłowe wykonanie danego elementu budynku.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (D.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl