rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Dachy trapezowe – ponadczasowy kształt

image

Na przestrzeni wieków, epok i stylów architektonicznych królowały bryły i figury geometryczne: prostopadłościany, walce, stożki czy ostrosłupy. Do dzisiaj zauważymy różnorodne wykorzystywanie ich w trendach oraz nieodłącznych danej zabudowie stylach. Jednak pewne uniwersalne figury płaskie takie jak trapez, przeszły również do kanonów stylistyki pokryć dachowych. To czy wybieramy pokrycie dachowe z trwałego materiału o unikalnym kształcie decydują nie tylko względy estetyczne, ale również praktyczne. Jednak są pewne formy, które na stałe wpisały się w stylistykę dachów. Jedną z nich jest trapez – figura niezwykle symetryczna, pozwalająca na łączenie w różnych płaszczyznach i kątach. Wystarczy spojrzeć na dachy, by utwierdzić się w przekonaniu, że zwykle są one budowane na płaszczyznach czworokątów.


Symetria gwarancją harmonii 
Nie bez powodu wcześniejsze pokolenia przez wieki wykorzystywały bryły i figury przy konstruowaniu budowli mieszkalnych. Kunszt drzemiący w ich prostocie i wyrazistej formie pozwala realizować efektywne konstrukcje, które często przełamują tradycyjny podział na dachach i fasadach. Sama forma przetłoczenia blachy w tym kształcie budzi odczucie czystości i precyzji. Dlatego tak dobrze zgrywa się z symetrycznymi formami budynków na planie czworokąta. Nie ma wątpliwości, że w symetrii możemy odnaleźć piękno, które chcemy mieć również na swoich dachach. Także dzisiaj inwestorom zależy na uzyskaniu efektu harmonii i zrównoważonej kompozycji. Przecież dzięki zastosowaniu symetrii w architekturze uzyskujemy poczucie proporcji, a przy regularnych kształtach dachy wyglądają na bardziej smukłe niż w rzeczywistości. 


Dachy trapezowe – atuty praktyczne 
Aspekt praktyczny również ma znaczenie. Charakterystyczne przetłoczenie o trapezowym kształcie cechuje się zwiększoną twardością i dodatkowo usztywnia blachę. Blachy w tym kształcie lepiej znoszą skrajnie temperatury i są mniej podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne, choćby intensywne opady gradu, czy uszkodzenia mechaniczne. W szybki sposób odprowadzają nadmiar zgromadzonej wody i eliminują jej zaleganie na dachu. Wpływa to korzystnie na stałość obciążeń samej konstrukcji dachowej. Ta cecha ma szczególną wartość w odniesieniu do wielkoformatowych powierzchni dachów hal lub elewacji o dużych rozpiętościach. Tak skonstruowane materiały świetnie sprawdzają się na dachach budynków przemysłowych i publicznych, choć coraz częściej bywają wybierane przez klientów w budownictwie jednorodzinnym o nowoczesnej, minimalistycznej architekturze i proekologicznym stylu.Obecnie nowoczesna architektura kieruje się w stronę czystej bryły o płaskich, dużych przestrzeniach. Budynki stają się przejrzyste i naturalne, często zupełnie pozbawione detali. Nadrzędną rolę odgrywa w nich funkcjonalność i symetria. Proszę przypomnieć sobie te dawne ciężkie budynki z masywnymi formami, gdzie fasady często spełniały także role konstrukcyjne. W obecnym budownictwie zmieniają się również proporcje, a zabawa formą z wykorzystaniem blach trapezowych i użycie lekkich, ale wciąż trwałych elementów pozwala ożywić nie tylko dachy, także elewacje. Sądzę, że tego typu pokrycia dopiero otwierają drogę do zbudowania nowej tendencji w branży pokryć dachowych, czyli tzw. form wizualnych, o specyficznych wyróżnikach – komentuje Mateusz Sarka, kierownik działu marketingu w firmie Blachotrapez.Wielu inwestorów decydując się na zastosowanie odpowiedniego pokrycia dachowego, nie uniknie myśli o kompozycji. Często tworzony dach musi wpisać się w formę sąsiednich budynków, jako uzupełnienie istniejącej już zabudowy. Wówczas nowe pokrycie nie tylko powinniśmy dostosować do funkcji obiektu, spełniając oczekiwania mieszkańców, ale dobierać je tak, by nie dominowało nad sąsiednimi budynkami w obrębie jednego gospodarstwa domowego i różnej formy ich użyteczności. Trapezowe kształty sprzyjają tworzeniu nienachalnej, powściągliwej aranżacji pięknie eksponowanych i czystych powierzchni pokryć dachowych. Jednocześnie tworzą estetyczną klamrę architektonicznych doświadczeń minionych i obecnych pokoleń.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Blachotrapez

E-mail: biuro@blachotrapez.eu

WWW: www.blachotrapez.eu

Tel: +48 18 268 52 00
Adres:
Kilińskiego 49a
34-700 Rabka-Zdrój