rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Daikin: (R)EWOLUCJA w pompach ciepła

image

21 lipca 1969 r. Neil Armstrong jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu i wypowiedział wówczas słowa: "To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości". W 2017 r. DAIKIN będąc prekursorem rozwiązań opartych na obróbce powietrza zrobił krok dalej, jako pierwszy na świecie wprowadzając do seryjnej produkcji pompy ciepła trzeciej generacji oparte o czynnik chłodniczy R32.

 

 

Nowy czynnik chłodniczy R32 cechuje bardzo niski wskaźnik potencjału tworzenia efektu cieplarnianego – GWP . Jest on trzykrotnie niższy niż czynnika R410A, jest od niego tańszy i w obiegu chłodniczym jest go około 30% mniej. Wprowadzenie czynnika chłodniczego R32 jest spójne z polityką Unii Europejskiej. Zaznaczyć należy, że jest on czynnikiem palnym, ale klasyfikowanym jako A2L, a więc o niewielkim zagrożeniu wystąpienia.

 

Wprowadzenie nowego czynnika chłodniczego to podniesienie poprzeczki w kierunku zwiększenia efektywności pomp ciepła do poziomu COP 5.4, jak też uzyskania wyższych temperatur zasilania w obiegu grzewczym do poziomu 65 st. C. To jedne z najwyższych wartości na rynku pomp ciepła.

 

Dotychczas firma DAIKIN posiadała w ofercie urządzenia pracujące w zakresie maksymalnych temperatur na zasilaniu rzędu 55 st. C - urządzenia serii LT i 80 st. C – urządzenia serii HT, lecz nowe urządzenia na czynnik chłodniczy R32 rozszerzają tą klasyfikację do urządzeń średniotemperaturowych. Obecne pompy ciepła będą więc w stanie z powodzeniem zastąpić gruntowe pompy ciepła, dorównując im efektywnością. Trzecie generacja pomp ciepła to również nowy atrakcyjny design, intuicyjne sterowanie dla użytkownika, łatwość obsługi serwisowej sprowadzonej tylko do demontażu przedniego panelu i oraz dostępu do systemu rurowego od góry.

 

 

Kwestie obsługi przez użytkownika sprowadzone zostały do wstępnego wyboru szeregu programów pracy, czy też zdalnej kontroli on-line. Dostępne jednostki wewnętrzne mogą zostać wybrane spośród szerokiej palety urządzeń: wiszących, stojących ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, czy też stojących wyposażonych w zintegrowany bufor do współpracy z innymi źródłami ciepła. Wszystkie pompy ciepła mają możliwość pracy w trybie chłodzenia, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność. Milowy krok DAIKINA to również wprowadzenie hybrydowej pompy ciepła, będącej połączeniem kondensacyjnego kotła gazowego, pompy ciepła na czynnik chłodniczy R32 i technologii multi-split. Urządzenie wykorzystuje do chłodzenia jednostki wewnętrzne systemu multi serii bluevolution, natomiast pompa ciepła zapewnia podgrzew ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania, mogąc z pomocą kotła gazowego podnieść temperaturę zasilania do wartości 80 st. C. Oszczędności z zastosowania nowej hybrydy pozwalają na redukcje kosztów ogrzewania i produkcji ciepłej wody w stosunku do tradycyjnego kondensacyjnego kotła gazowego na poziomie nawet 20%.

 

 

Autor:
Grzegorz Pakosiewicz

 

 KONTAKT

Daikin

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Historia naszej firmy rozpoczęła się w 1996 roku w Kutnie. Nazwą i działalnoś…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug

Polecamy
dodaj+ «»