Dobre rady dla Twojego domu- bądź eko

W poniższym artykule prezentujemy rozwiązania ekologiczne, niedrogie lub wręcz darmowe. Zachęcamy w nim do zmiany nawyków w użytkowaniu domu i jego otoczenia. Proponowane przez nas rozwiązania pozwolą zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i nerwów, pokażą jak dbać o środowisko.

Mamy nadzieję, że zainspirujemy Was również do szukania kolejnych ekologicznych rozwiązań. Na listę porad złożyły się różne zagadnienia z zakresu budownictwa, instalacji i codziennych czynności. Podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz domu.


Przygotowania na okres zimowy

Na jesień warto poświęcić kilka dni, aby przygotować ogród oraz otoczenie domu. Zabezpieczenie przedmiotów pozwoli przedłużyć ich żywotność, a ochrona roślin zapobiegnie ich zmarznięciu. Zadbanie o kwestie związane z wodą zapewni spokojne przetrwanie mrozów wszystkim przydomowym instalacjom.

  • Zbierz przedmioty. Pozbieraj z ogrodu lub tarasu wszystkie zbędne przedmioty. Zabezpiecz je na okres jesienno – zimowy. Pozostawione na zewnątrz przedmioty są poddane niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Zmiany temperatury, opady deszczu i śniegu oraz nasłonecznienie będą powodować ich szybsze zużycie. Schowane lub osłonięte przedmioty nie wyblakną i nie stracą swoich właściwości mechanicznych, a w trakcie wietrznej pogody, nie będą stanowić zagrożenia. Kupowanie nowych parasoli i krzeseł co roku? Natura będzie wdzięczna, jeśli nie będziemy tego robić!
  • Zadbaj o ogród. Poczytaj o roślinach, które masz w ogrodzie i przygotuj je na zimę. Okryj otuliną rośliny, które tego potrzebują – staraj się używać naturalnych materiałów (mat słomianych, stroiszy z roślin – gałęzi drzew i krzewów iglastych). Zadbaj o trawnik, zgrab liście oraz gałęzie.
  • Spuść wodę z instalacji zewnętrznych. Zamarznięta woda w rurach, wężach, kranach lub zaworach może rozsadzić instalację. W następnym sezonie nie trzeba będzie przeprowadzać jej gruntownego remontu.
  • Wyczyść rynny. Zapewnij odpowiedni odpływ wody w trakcie jesiennych deszczy, a potem wiosennych roztopów. Udrożnij rynny i rury spustowe. Przelewająca się woda może spływać po elewacji i z czasem ją uszkodzić. Sprawdź studzienki kanalizacyjne, jeśli są zapchane należy je wyczyścić.
  • Opróżnij zbiorniki. Mowa tu nie tylko o dmuchanych basenach, stojących w ogrodzie. Jeśli masz wolnostojące zbiorniki na deszczówkę lub instalację centralnego nawadniania – spuść z nich wodę. Mróz może spowodować ich uszkodzenie i rozszczelnienie.


Jak zadbać o stolarkę okienną i drzwiową?

Odpowiednie dbanie o okna i drzwi sprawi, że będziemy mogli cieszyć się nimi przez lata. Przygotowanie okien przed zimą pozwoli również zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu.

1. Pielęgnacja okien

W instrukcji dołączonej do zamontowanych okien zawsze znajduje się informacja o sposobach ich konserwacji. Nigdy do czyszczenia okien nie używa się silnych i żrących środków chemicznych oraz ostrych przedmiotów. Można kupić dedykowane środki do mycia okien, np. do szyb czy ram PCV. Równie dobrą metodą jest mycie okien sprawdzonymi sposobami, przy użyciu wody z octem lub sody oczyszczonej. Wyczyszczenie okien na okres zimowy pozwoli przeprowadzić dalsze czynności konserwacyjne. Nawet jeśli szyby okien pokryte są powłoką szamoczyszczącą – warto je umyć od czasu do czasu.

2. Konserwacja okien

Konserwacja okien jest bardzo ważna. Warto wykonać ją chociaż raz w roku. Jest to jeden z warunków gwarancji sprawdzanych w momencie ich reklamacji. Można zrobić to samemu lub zamówić serwis. W trakcie przeglądu należy sprawdzić działanie klamek, zawiasów i prawidłowe otwarcie skrzydeł okien. Zwykle elementy ruchome wymagają regulacji i użycia smaru (np. silikonowego). Zapewni to lekkość otwierania i zapobiegnie zbyt szybkiemu zużywaniu się elementów. Pamiętaj o uszczelkach! Przegląd powinien również je objąć. Zabezpiecz uszczelki silikonową antystatyczną powłoką w postaci smaru lub spray’u. Taki zabieg przeciwdziała ich utlenianiu, kruszeniu czy pękaniu. Obecnie są produkowane uszczelki z tworzywa odpornego na warunki atmosferyczne i starzenie się. Jednak każdy materiał z czasem ulega degradacji (niszczeje i parcieje). Jeśli pojawią się znaczne ubytki, należy zużyte uszczelki wymienić na nowe.

3. Regulacja okien

W instrukcji producenta okien znajdują się wszystkie informacje dotyczące regulacji. Najczęściej zalecana jest dwa razy w roku – na zimę i wiosnę. Oznacza to dostosowanie docisku skrzydła do ramy. Im jest on większy, tym okno będzie bardziej szczelne. W ten sposób zwiększamy hermetyczność okna w okresie zimowym. Zapobiega to niekontrolowanemu wypływowi ciepła z domu. W długim okresie grzewczym, jaki jest w Polsce może to znacząco wpłynąć na zużycie energii. Nie trzeba jednak robić tego samodzielnie. Warto skorzystać z usług fachowca. Koszt takiej regulacji oscyluje w granicach 30 – 50 zł za okno.

4. Malowanie i uzupełnienie ubytków w ramach okiennych

Przed okresem jesiennym warto obejrzeć ramy okien drewnianych. Sprawdzić, czy powłoka malarska (farba lub lakier) nie jest uszkodzona. Przez ubytki w powłoce ochronnej, w drewno zacznie wnikać woda. Spowoduje to pęcznienie drewna i pękanie ram. Zawilgocone drewno będzie przewodzić zimno z zewnątrz, powodując ogromne straty ciepła. W starych oknach drewnianych, warto zwrócić uwagę na ubytki kitu i silikonu. Obluzowane szyby hałasują i stwarzają niebezpieczeństwo wypadnięcia podczas zawieruchy. Powstałe w ten sposób nieszczelności prowadzą do kolejnych strat ciepła.

5. Drzwi

Drzwi należy wyczyścić wybierając dedykowane środki do czyszczenia powierzchni. Nie należy używać ciężkiej chemii. Raz w roku dobrze jest wykonać przegląd podobny do okien – sprawdzić zawiasy, uszczelki i ustawienie drzwi. Zobaczyć czy gdzieś nie opadają i obcierają posadzki. Elementy ruchome powinno się nasmarować odpowiednimi środkami. Można też, jak w przypadku okien, skorzystać z serwisu. Trzaskanie drzwiami i uderzenia spowodowane przeciągami nie służą skrzydłom drzwiowym oraz ościeżnicom. Warto zamontować odbojniki.

  • Przepis na domowy płyn do mycia szyb:½ szklanki octu
  • ½ szklanki wody
  • sok z połowy cytryny

Mądre wietrzenie to dobre samopoczucie i oszczędność energii

W domach pasywnych i energooszczędnych wentylacja mechaniczna jest niezbędna. Problemy występujące przy otwartych oknach podczas wietrzenia w zasadzie nie istnieją. Wentylacja nawiewno – wywiewna doprowadza oczyszczone powietrze do pomieszczeń i usuwa z nich zużyte w odpowiedniej ilości. Jednak w domach tradycyjnych lub już istniejących często po prostu jej nie ma. Warto więc wprowadzić dobre nawyki wietrzenia. Drobne zmiany pozwolą uniknąć problemów z uczuciem zaduchu, zbyt dużym stężeniem CO2 czy pojawieniem się wilgoci w domu. Obecność tych zanieczyszczeń może powodować senność lub zmęczenie. Natomiast wysoka wilgotność, która jest oznaką złej wentylacji, prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Prócz tego na co dzień w domu wydzielają się nieprzyjemne zapachy, pyłki, alergeny. Z materiałów budowlanych i wykończeniowych mogą się uwalniać substancje chemiczne, które należy usuwać odpowiednio wietrząc dom. Odpowiedni kierunek przepływu powietrza, pora i czas jest kluczem do efektywnego wietrzenia. Ciepłe powietrze zawsze będzie wypierane przez zimne. Jest od niego lżejsze, więc unosi się do góry. Nigdy odwrotnie! Co to oznacza? Zimą nagrzane powietrze z pomieszczeń przy uchylonych oknach będzie stale uciekać. Latem natomiast gorące masy powietrza będą wpływać do środka. Zasada ogólna jest taka, że im większa jest różnica temperatury powietrza na zewnątrz i wewnątrz, tym krócej i bardziej intensywnie powinno się wietrzyć dom. Oszczędność na ogrzewaniu w skali roku można zobaczyć już po pierwszym sezonie.

Zwracaj uwagę na klasę energetyczną urządzeń

Coraz częściej kupuje się nowe urządzenia. Zdarza się, że nie ma roku, żeby nie wymienić lub nie kupić nowego sprzętu. W Unii Europejskiej od 2011 roku obowiązuje dyrektywa ELD 92/75/WE, na podstawie której wszystkie urządzenia oraz źródła światła zostały sklasyfikowane i przyporządkowane do odpowiednich grup. Kategorie odpowiadają tzw. klasie energetycznej urządzeń. Warto poznać znaczenie symboli na etykietach energetycznych sprzętu AGD, innych urządzeń pobierających prąd oraz źródłach światła. Co za tym idzie, wybierać mądrze, czyli ekologicznie i oszczędnie. Klasa energetyczna oznacza przybliżoną ilość kilowatogodzin, Stara etykieta energetyczna które w ciągu roku zużywa dany sprzęt. Klasy oznaczone są literami od A do G. Okazuje się, że wraz z rozwojem technologii należy rozszerzyć klasy o dodatkowe symbole: A+, A++ i A+++. Na rynku są dostępne urządzenia energooszczędne niż te z klasą energetyczną A. Sprzętu z najniższej klasy (G) jest coraz mniej i przy zakupie nie powinno się ich w ogóle brać pod uwagę. Klasa energetyczna wyznaczana jest przez porównanie zużycia energii elektrycznej w ciągu roku przez dane urządzenie do rocznego zużycia prądu urządzenia z klasy C lub D. Należy wybierać urządzenia przyjazne środowisku, mające niskie zużycie prądu. Od marca 2021 zostaną wprowadzone nowe klasy energetyczne zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej. Również będą miały siedmiopunktową skalę od A do G. Etykiety będą posiadać kod QR oraz informację o generowanym hałasie. QR kod będzie odsyłać do bazy EPEREL*, gdzie znajdują się szczegółowe dane techniczne urządzenia. Wszystkie urządzenia mające obecnie klasę A+++, od marca będą kwalifikowały się tylko do klasy C! Zmiany wynikają z dążenia do ograniczenia Etykieta energetyczna obowiązująca zapotrzebowania na energię elektryczną i ujednolicenia oznaczeń w UE. od marca 2021


*Baza EPEREL – European Product Registry for Energy Labelling

Proste sposoby na ekologiczne życie

Że o środowisko naturalne trzeba dbać, nie trzeba nikogo przekonywać. Przypominamy jak możemy zadbać o przyszłość naszej planety. Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach pijmy wodę z kranu lub kupujmy ją w butelkach wielorazowego użytku. To doskonały sposób na oszczędzanie pieniędzy. Pamiętajmy jednak, że ważne jest oszczędzać wodę, nie zuyżywać na marne całej masy litrów wody. Ekologiczny dom to także segregacja śmieci. Mile widziany jest również recykling. W sprzedaży dostępne są również ekologiczne środki do sprzątania. Dzięki temu możesz przyczynić się do ekologi swojej planety.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki


Opracowanie redakcja : (W.W.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl